Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Καρδίτσα 69-108

Την ήττα με 69-108 γνώρισε η ομάδα μας από την ισχυρή Καρδίτσα, στο κλειστό του Μετς, με φωτεινό σημείο την πεντάδα που παρουσίασε στο τέλος του αγώνα ο κόουτς Γιαννόπουλος, αποτελούμενη αποκλειστικά από αθλητές των Ακαδημιών μας.

Η ομάδα μας ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο κατάφερε να μείνει σχετικά κοντά στο σκορ (14-26), ενώ στη δεύτερη περίοδο και ειδικά προς το τέλος της, η Καρδίτσα πάτησε γκάζι και ανέβασε τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 27-57. Οι παίκτες μας βελτιώθηκαν αισθητά στο επιθετικό κομμάτι στο δεύτερο μέρος, αλλά συνέχισαν να υστερούν αμυντικά, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να μειώσουν τη διαφορά, η οποία στο 30ο λεπτό ήταν στο -32(51-83).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο δόθηκε αρκετός χρόνος στους νέους αθλητές των Ακαδημιών μας, με τους Χαράλαμπο Ζαρίφη (2003), Νικόλα Γιοβάνη (2003),  Άγγελο Δαμιανό (2004), Ιάσων Μπαλωμένο (2004), Γιώργο Καριώτη (2005) και Στέλιο Σεργεντάνη (2007), να αγωνίζονται παθιασμένα, κερδίζοντας το χειροκρότημα της εξέδρας, παρά τη βαριά ήττα με τελικό σκορ 69-108.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΚΑΡΔΙΤΣΑ 69-108
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Καρπάνος-Ασλανίδης
Δεκάλεπτα: 14-26, 27-57, 51-83, 69-108
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Σεργεντάνης 2, Σταυρακούκας 9 (1), Ζαρίφης 3 (1), Γιοβάνης 5, Ταταράκης 3, Δαμιανός 10 (1), Χαϊκάλης 4, Τσουργιάννης 14, Καριώτης 2, Τζουγκαράκης 9, Γεωργοπαπαδάκος 8 (1), Μπαλωμένος, Ζαρίφης.
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 13 (1), Τσιλούλης 5 (1), Καρράς 4, Μπουρούσης 11 (2), Κακλαμάνος 9 (3), Σπυριδονίδης 9 (2), Χάλαρης 7 (1), Ντράσκοβιτς 5, Τσούκας 3 (1), Καραγεωργίου 10 (2), Βεργίνης 14 (1), Πεφάνης 18 (4).