Α’ ΕΣΚΑ ΠΑΙΔΩΝ: Δούκας – Παγκράτι 89-86

Σε έναν τρομερό, αλλά και άκρως θεαματικό αγώνα, το παιδικό μας τμήμα δεν κατάφερε να αποδράσει από το Δαϊς, αφού ηττήθηκε με 89-86.

Η ομάδα μας κοίταξε στα μάτια τον πολύ δυνατό Δούκα από το ξεκίνημα του αγώνα και με όπλο την επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 16-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο ημίχρονο έχτισε και μια διαφορά της τάξεως των 7 πόντων, για να πάει μπροστά στα αποδυτήρια με 36-43. Οι δύο σύλλογοι συνέχισαν να προσφέρουν θέαμα, δείχνοντας τις τρομερές επιθετικές αρετές τους και στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες μας να καταφέρνουν να διατηρηθούν μπροστά -με βραχεία κεφαλή- για το 63-64 του 30ου λεπτού. Στην τελευταία περίοδο, το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς, με την ομάδα του Δούκα να πανηγυρίζει τελικά τη νίκη με 89-86.

Πρώτος σκόρερ ο Γαλατσίδας με 23 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Σταμπουλής με double-double (20 πόντοι-12 ριμπάουντ), Μαραγκουδάκης με 18 και Σπανάκης με 15, ενώ ο Ποντικόπουλος είχε 8 πόντους με 6 ασίστ.

ΔΟΥΚΑΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 89-86
Δεκάλεπτα: 16-18, 36-43, 63-64, 89-86
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Κομητάς, Γαλατσίδας 23, Νάκε, Δημητρόπουλος 2, Ντότσι, Κούτρας, Μανάβης, Χαρίτος, Μαραγκουδάκης 18, Ποντικόπουλος 8, Σπανάκης 15, Σταμπουλής 20