Μπάσκετ Ανδρών

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Πανερυθραϊκός 78-80

Ακόμα μια ήττα στο νήμα για το τμήμα Ανδρών μπάσκετ, το οποίο δεν τα κατάφερε απέναντι στον Πανερυθραϊκό, με το τελικό 78-80 να σηματοδοτεί το 5ο σερί αρνητικό αποτέλεσμα για την ομάδα μας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στο επιθετικό κομμάτι και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο πολύ υψηλό 23-27, ενώ παρόμοιο ρυθμό είχε και η δεύτερη περίοδος, με τον Πανερυθραϊκό να καταφέρνει να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα, στην ανάπαυλα, με το σκορ στο 43-47.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας έκανε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να περάσει μπροστά με 55-54 στο 26′, με την ομάδα της Ερυθραίας όμως να βρίσκει τις απαντήσεις και να παίρνει εκ νέου κεφάλι στο σκορ στο 30′, με 61-65.
Οι παίκτες μας στο τελευταίο δεκάλεπτο, μάζεψαν τις δυνάμεις τους και κατάφεραν να προσπεράσουν για ακόμα μια φορά στα 3′ πριν τη λήξη με 76-75, ενώ μετά το τρίποντο του Καλλανιώτη στην επόμενη φάση, πέρασαν δυόμιση λεπτά με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να βρει το δρόμο προς το καλάθι. Στα 12” πριν το τέλος, ο Τζουγκαράκης με εύστοχο ζευγάρι βολών, ισοφάρισε σε 78-78, με το Σταματογιαννη να διαμορφώνει 5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη το 78-80, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, αφού οι παίκτες μας δεν κατάφεραν να βρουν επίθεση υπό καλές προϋποθέσεις στο τέλος.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 78-80
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Στρέμπας-Κονταράτος
Δεκάλεπτα: 23-27, 43-47, 61-65, 78-80
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Σταυρακούκας 11, Γεωργοπαπαδάκος 3 (1), Ταταράκης 2, Χαϊκάλης 26 (4), Γιοβάνης 4, Τσουργιάννης 16 (1), Τζουγκαράκης 16.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 13 (3), Καλλιανιώτης 6 (2), Ντουζίδης 11 (3), Κωστόπουλος, Σκάνδαλος 7 (1), Γιαουρτόγλου 3 (1), Καμπουρίδης 4, Παπανικολάου 5 (1), Τσάμης 7, Σταματογιάννης 12 (2), Καλογερίας, Ευστρατίου 12 (1).