Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Φίλιππος Βέροιας – Παγκράτι 51-55

Νίκη-χρυσάφι για την ομάδα μας, η οποία επικράτησε του Φίλιππου, στη Βέροια, με 51-55 και πήρε ένα αποτέλεσμα που μπορεί να αποδειχθεί εξαιρετικά σημαντικό στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας στο μεγαλύτερο μέρος του, με τις δύο ομάδες πάντως να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ στο ξεκίνημα και τη Βέροια να παίρνει προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με 19-17.
Στη δεύτερη περίοδο, οι άμυνες έσφιξαν, με τους παίκτες μας όμως να μην εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι κράτησαν χαμηλά στο σκορ το Φίλιππο, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 32-28.
Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν ακόμα πιο αμυντική προσέγγιση, με τις μάχες εκατέρωθεν να διατηρούν το παιχνίδι σε χαμηλό ρυθμο και σκορ, αλλά την ομάδα μας να καταφέρνει να ισοφαρίσει στο 30′ σε 43-43.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα καλάθια συνέχισαν να μπαίνουν με το σταγονόμετρο, με τους παίκτες μας να κρατάνε την ομάδα της Βέροιας, στους 8 μόλις πόντους και να κατακτούν μια σημαντικότατη νίκη, με τελικό σκορ 51-55.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 51-55
Διαιτητές: Μαραμής-Ελευθεριάδης-Γεωργούλης
Δεκάλεπτα: 19-17, 32-28, 43-43, 51-55
Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Ντόβας 11 (1), Ελευθεριάδης 22 (4), Κοθράς 5 (1), Παραπούρας, Σουτζόπουλος 3, Ντρεκάλοβιτς 6, Πιλκούδης 2, Γαρέζος 2.
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Σταυρακούκας 11, Γεωργοπαπαδάκος, Γιοβάνης 5 (1), Χαϊκάλης 15 (3), Τσουργιάννης 17 (1), Δαμιανός, Ταταράκης 3 (1), Τζουγκαράκης 4.