Α’ ΕΣΚΑ ΠΑΙΔΩΝ: Παγκράτι – ΑΕΚ 55-53

Σημαντική νίκη κατέκτησε το Παιδικό τμήμα του συλλόγου μας, στον αγώνα με αντίπαλο την ΑΕΚ, επικρατώντας με 55-53.

Η ομάδα μας ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι και δεν μπορούσε να βρει εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με την ΑΕΚ να το εκμεταλλεύεται και να περνάει μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 9-16 και στο ημίχρονο με 19-30. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μας, ροκάνισαν τη διαφορά και μείωσαν σε 37-42, ενώ στην τελευταία περίοδο, με περίσσιο πάθος και τεράστια ψυχικά αποθέματα, κατάφεραν να ολοκληρώσουν μια επική ανατροπή, παίρνοντας τη νίκη στο νήμα, με τελικό σκορ 55-53.

Πρώτος σκόρερ ο Μαραγκουδάκης με double-double (17 πόντοι-10 ριμπάουντ), ενώ διψήφιος ήταν και ο Γαλατσίδας με 15 πόντους.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΕΚ 55-53
Δεκάλεπτα: 9-16, 19-30, 37-42, 55-53
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Αντωνόπουλος): Κούτρας, Μανάβης, Γαλατσίδας 15, Δημητρόπουλος 1, Μάλο, Κομητάς 8, Μαραγκουδάκης 17, Σεργεντάνης 4, Χαρίτος, Σπανάκης 5, Σταμπουλής 5, Τζεμανάκης