Α’ ΕΣΚΑ ΠΑΙΔΩΝ: Ακαδημία Αθηνων – Παγκράτι 53-68

Με το δεξί έκανε «ποδαρικό» για το 2022 το τμήμα Παίδων του συλλόγου μας, επικρατώντας με 53-68 της Ακαδημίας Αθηνών.

Η αγωνιστική απραξία ήταν εμφανής και για τις δύο ομάδες, που έψαχναν τα πατήματά τους στο ξεκίνημα του αγώνα, με την Ακαδημία Αθηνών να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 17-15.
Στη δεύτερη περίοδο με τις άμυνες να πηγαίνουν… περίπατο, οι παίκτες μας κατάφεραν να προηγηθούν με 35-37, που ήταν και το σκορ στην ανάπαυλα.
Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας συνέχισε με καλό ρυθμό στην επίθεση και πήρε μια διαφορά ασφαλείας στο 30′ (50-57), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άφησε κανένα περιθώριο ανατροπής στους αντιπάλους, κρατώντας τους μόλις στους 3 πόντους και επικρατώντας με τελικό σκορ 53-68. Με αυτή τη νίκη οι Παίδες μας έφτασαν στις 9 νίκες σε 12 ματς και βρίσκονται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΩΝ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 53-68
Δεκάλεπτα: 17-15,35-37,50-57,53-68
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Αντωνόπουλος): Γαλατσίδας 20, Κούτρας, Δημητρόπουλος 1, Μάλο, Κομητάς 11, Μανάβης 4, Μαραγκουδάκης 9, Χαρίτος, Σταμπουλής 13, Σπανάκης 4, Ποντικόπουλος 6, Παπαγεωργίου