Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Μεσολόγγι 68-76

Με ήττα ξεκίνησε τη χρονιά το ανδρικό τμήμα μπάσκετ, αφού το Μεσολόγγι κατάφερε να αποδράσει από το κλειστό του Μετς με 68-76.

Η ομάδα μας επηρεασμένη από τη μεγάλη διακοπή του πρωταθλήματος, μπήκε «υπνωτισμένη» στο παρκέ και με έλλειψη ρυθμού σε άμυνα και επίθεση, βρέθηκε πίσω με 6-26 στο πρώτο δεκάλεπτο.
Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες μας βρήκαν επιθετικές λύσεις, αλλά δέχτηκαν και πάλι αρκετά καλάθια, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να μειώσουν τη διαφορά, με το σκορ στην ανάπαυλα να διαμορφώνεται σε 26-46.
Στο δεύτερο μέρος κι ενώ όλα έδειχναν πως η ομάδα μας είχε παραδοθεί ολοκληρωτικά στο 28ο λεπτό (35-62), ένα γρήγορο 14-0, έφερε τη διαφορά στο -13 (49-62) και διατήτησε κάποιες ελπίδες για ανατροπή.
Οι παίκτες μας έκαναν μεγάλη προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφεραν να μειώσουν ακόμα και στους 6 πόντους (65-71), 2 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού, αλλά το Μεσολόγγι, βρήκε τις λύσεις στο τέλος, κατακτώντας τη νίκη με τελικό σκορ 67-76.

Παγκράτι-Χαρίλαος Τρικούπης 68-76
Διαιτητές: Μάνος-Ασλανίδης-Σκανδαλάκης
Δεκάλεπτα: 8-26, 26-46, 49-62, 68-76
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Σταυρακούκας 20 (3), Ζαραϊδώνης 5 (1), Ταταράκης 2, Γιοβάνης 2, Χαϊκάλης 17 (1), Τσουργιάννης 6 (2), Δαμιανός, Τζουγκαράκης 16.
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 10 (2), Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 7 (1), Παπαδιονυσίου 9 (1), Αγγέλου 14 (2), Λιάπης 9 (1), Λεγκίκας 7 (2), Τσαπατώρης, Αλίχοντζιτς 20