Γ΄ ΕΣΚΑ ΕΦΗΒΩΝ: Γαλάτσι – Παγκράτι 49-54

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, το εφηβικό μας τμήμα επικράτησε του Γαλατσίου με 49-54 και «κλείδωσε» και τυπικά την 1η θέση του ομίλου.

Σε έναν αγώνα χαμηλού ρυθμού, αποτέλεσμα της μεγάλης αγωνιστικής απραξίας, οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο παρκέ, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-10.
Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γαλατσίου, κατάφερε να περιορίσει αρκετά τους παίκτες μας επιθετικά και πήρε στο ημίχρονο μια σεβαστή διαφορά, με το σκορ στο 24-17.
Η ομάδα μας που βρέθηκε μέχρι και 12 πόντους πίσω στο σκορ, έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο μέρος και κατάφερε στο 30′ να μειώσει στο καλάθι (41-39), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο με τρομερή αμυντική προσήλωση, ολοκλήρωσε μια μεγάλη ανατροπή, φτάνοντας σε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα.
Η επικράτηση με 49-54, σηματοδότησε και την τυπική κατάκτηση της 1ης θέσης του ομίλου!

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Αντωνίου με 20 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Καριώτης και Ζαρίφης, που πέτυχαν από 15 πόντους.

ΓΑΛΑΤΣΙ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 49-54
Δεκάλεπτα: 12-10, 24-17, 41-39, 49-54
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Ευαγγελίδης): Αντωνίου 20, Παλουσάι , Τζεμανάκης 1, Σταμάτης, Καριώτης 15, Αρκουμάνης, Σπυρόπουλος 1, Κομψέλης, Ζαρίφης 15, Πρινιωτάκης, Μπραουδάκης 2, Σπατούλας