Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Ψυχικό 85-90

Τεράστια προσπάθεια έκανε η ομάδα μας απέναντι στο Ψυχικό, αλλά λύγισε στην παράταση με 85-90.

Οι παίκτες μας μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με όπλο την επίθεση, κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-14.
Στη δεύτερη περίοδο, το Ψυχικό έβρισκε πολύ εύκολα το δρόμο προς το καλάθι της ομάδας μας και πετυχαίνοντας 24 πόντους, πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 34-38.
Στο δεύτερο μέρος, οι αντίπαλοί μας αρχικά κατάφεραν να διατηρήσουν μια διαφορά ασφαλείας και να προηγούνται στο 30ο λεπτό με 52-58, όμως στην τελευταία περίοδο οι παίκτες μας ήταν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι, περνώντας μπροστά στο 33′ με 63-60.
Το Ψυχικό δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ξαναπήρε προβάδισμα, το οποίο έφτασε και τους 5 πόντους (70-75) στα 52”.
Σε εκείνο το σημείο, με 2/2 βολές από το Νίκολιτς και τρίποντο του Σταυρακούκα, η ομάδα μας ισοφάρισε και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.
Στην έξτρα περίοδο, οι παίκτες μας προσπάθησαν να φτάσουν στη νίκη, όμως το Ψυχικό ήταν πιο ψύχραιμο στις τελευταίες επιθέσεις και απέδρασε με το διπλό, από το κλειστό του Μετς.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΨΥΧΙΚΟ 85-90 (κ.α. 75-75)
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Σπυρόπουλος-Αναστασίου
Δεκάλεπτα: 19-14, 34-38, 52-58, 75-75, πρτ. 85-90
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Μανιάς 5 (1), Σταυρακούκας 19 (1), Νίκολιτς 7 (1), Ζαραϊδώνης 6 (1), Γιοβάνης, Χαϊκάλης 9 (3), Δ. Τσουργιάννης 8, Τζουγκαράκης 19, Α. Τσουργιάννης 12.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 19 (4), Κουφόπουλος 9 (1), Παπανικολάου 14 (1), Πολυτάρχου 8, Μαλέλης 3, Αθανασούλας 19 (2), Ματαλιωτάκης 9, Ιορδάνου 8.