Βόλεϊ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΒΟΛΕΪ: Παγκράτι – Ίωνες 3-1

Μετά από μια πολύ καλή και μεστή εμφάνιση, η ομάδα του Παγκρατίου πήρε καθαρή νίκη με 3-1 απέναντι στην έμπειρη ομάδα των Ιώνων, και αναρριχήθηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το Παγκράτι πλέον μετρά την τρίτη διαδοχική νίκη του και συνεχίζει την ανοδική πορεία στο Πρωτάθλημα.

Σε ένα παιχνίδι που δεν περιείχε μεγάλες διακυμάνσεις στο σκορ, επικράτησε η ομάδα που είχε περισσότερες λύσεις από τον πάγκο. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το Παγκράτι να κυνηγάει τους Ίωνες. Ωστόσο, το καλό σερβίς και τα λίγα λάθη στις επιθετικές ενέργειες έκαναν τη διαφορά στο τέλος τους πρώτου σετ για τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 1-0 (25-22). Στο δεύτερο σετ, η ομάδα μας έπαθε ένα μπλακ-άουτ και έπειτα από ένα σερί 9-0 εκ μέρους των Ιώνων, διαμορφώθηκε το 1-1. Το Παγκράτι, όμως, έβγαλε αντίδραση και με εξαιρετική απόδοση στο side-out παιχνίδι – με ποσοστό 78% στα τελευταία δύο σετ – οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε λάθη και έφτασε στην επικράτηση. Έτσι, η ομάδα μας κατέκτησε μία νίκη που θα αποδειχθεί πολύτιμη ενόψει της συνέχειας, απέναντι σε ένα σπουδαίο αντίπαλο.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας τη Δευτέρα 21/02 και ώρα 21.45 στο Γήπεδο ΑΚ Γουδή με την ΑΕ Αμπελοκήπων για την εξ’ αναβολής 3η Αγωνιστική της LIFE Β’ Εθνική Ανδρών – Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΙΩΝΕΣ ΑΣΠ 3-1