Ακαδημίες

Α’ ΕΣΚΑ ΠΑΙΔΩΝ: Παγκράτι – Δούκας 76-74

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα, το Παιδικό μας κατέκτησε τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Δούκα με 76-74 , δε μπόρεσε όμως να καλύψει τη διαφορά των 3 πόντων του πρώτου αγώνα και κατέλαβε τελικά την 3η θέση του ομίλου του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας Παίδων της ΕΣΚΑ.

Οι παίκτες μας πραγματοποίησαν μια συγκινητική εμφάνιση, παρότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 15-20, ενώ το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 31-35. Ο Δούκας κατάφερε να κρατήσει μια διαφορά ασφαλείας μέχρι και το 30ο λεπτό (47-52), με την ομάδα μας να καταβάλει τεράστια προσπάθεια στην τελευταία περίοδο και με όπλο την επίθεση (29 πόντοι στο δεκάλεπτο), να κάνει την ανατροπή, επικρατώντας με 76-74. Δυστυχώς, η διαφορά των 3 πόντων, με την οποία είχαν ηττηθεί οι παίκτες μας στο πρώτο γύρο δεν καλύφθηκε, με την ομάδα μας να παίρνει την 3η θέση του πρωταθλήματος, που την οδηγεί στα play-offs με αντίπαλο τον Πλάτωνα και μειονέκτημα έδρας.

Τα play-offs θα ξεκινήσουν σήμερα (24/02) με την ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις 2 νίκες, να προκρίνεται στο F4.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΔΟΥΚΑΣ 76-74
Δεκάλεπτα: 15-20, 31-35, 47-52, 76-74
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Γαλατσίδας 21, Χαρίτος, Ποντικόπουλος 11, Κούτρας, Δημητρόπουλος, Παπαγεωργίου 6, Κομητάς, Τζεμανάκης, Μαραγκουδάκης 12, Σπανάκης 3, Σταμπουλής 15, Σεργεντάνης 8