Α’ ΕΣΚΑ ΠΑΙΔΩΝ: Παγκράτι – Πλάτων 74-66

Μεγάλη νίκη για το παιδικό μας τμήμα, που επικράτησε του Πλάτωνα με 74-66 στο κλειστό του Μετς και ισοφάρισε τη σειρά των αγώνων σε 1-1.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα μας να έχει καλό ρυθμό στην επίθεση, αλλά να υστερεί στο αμυντικό κομμάτι, με τον Πλάτωνα να το εκμεταλλεύεται και να περνάει μπροστά με 16-23.
Στη δεύτερη περίοδο, η άμυνά των παικτών μας έσφιξε αισθητά και κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά, για να πάνε στα αποδυτήρια με το 37-38, που προμήνυε ένα μεγάλο ντέρμπι.
Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας συνέχισε με πίστη στο αμυντικό της πλάνο και κρατώντας τους αντιπάλους μόλις στους 10 πόντους στην περίοδο, πέρασε μπροστά στο 30′ με 52-48.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες μας με ρεσιτάλ στην επίθεση, κατάφεραν να διατηρήσουν μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος και να πάρουν τη νίκη με τελικό σκορ 74-66, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1 και πλέον θα τα παίξουν όλα για όλα στον τελευταίο αγώνα της σειράς, με φόντο την πρόκριση στο Final Four του πρωταθλήματος.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΠΛΑΤΩΝ 74-66
Δεκάλεπτα: 16-23, 37-38, 52-48, 74-66
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Ποντικόπουλος 8, Γαλατσίδας 16, Δημητρόπουλος 7, Χαρίτος 6, Μαλο, Μαραγκουδάκης 5, Κομητάς, Κούτρας 9, Σταμπουλής 23, Σεργεντάνης, Μανάβης