Μπάσκετ Ανδρών

Α2 ΑΝΡΔΩΝ: Παγκράτι – Φίλιππος Βέροιας 96-72

Επιτέλους ξέσπασμα και νίκη για το τμήμα Ανδρών, που επικράτησε με 96-72 του Φίλιππου στο Μετς και πήρε μια ψυχολογική «ένεση» εν όψει της πολύ δύσκολης συνέχειας.

Οι παίκτες μας δυσκολεύτηκαν μόνο στην πρώτη περίοδο, η οποία έληξε με 16-15, αλλά στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς και ήταν καλύτερη συνολικά σε κάθε πτυχή του παιχνιδιού, ανεβάζοντας στο ημίχρονο τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (39-27). Η υπεροχή στα ριμπάουντ για τους παίκτες μας, σε συνδυασμό με την καλή άμυνα, αλλά και την αστοχία της Βέροιας, μεγάλωσε ακόμα περαιτέρω τη διαφορά, με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 63-44. Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες μας συνέχισαν με υψηλό τέμπο επιθετικά και πετυχαίνοντας 33 πόντους, πήραν το πρώτο ροζ φύλλο για το 2022, με τελικό σκορ 96-72.

Παγκράτι-Φίλιππος Βέροιας 96-72
Διαιτητές: Τσιμπούρης-Νάστος-Ασλανίδης
Δεκάλεπτα: 16-15, 39-27, 63-44, 96-72
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Καριώτης 2, Σταυρακούκας 28 (5), Μανιάς 3, Ζαραϊδώνης 9 (1), Ζαρίφης 2, Γιοβάνης 2, Χαϊκάλης 6, Δ. Τσουργιάννης 10, Ταταράκης, Τζουγκαράκης 23, Α. Τσουργιάννης 11.