Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Καβάλα – Παγκράτι 89-96

Τεράστιας σημασίας νίκη για την ομάδα μας, η οποία έκαμψε την αντίσταση της Καβάλας με 89-96 στη δεύτερη παράταση και θα την αντιμετωπίσει εκ νέου στα playouts με μειονέκτημα έδρας και τη σειρά στο 1-1.

Η ομάδα μας έμεινε κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος, ακολουθόντας τον καλό επιθετικό ρυθμό της Καβάλας, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 19-16 και το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 37-37. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 5 πόντων στο 30′ (49-44), όμως οι παίκτες μας έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο και πέρασαν μάλιστα μπροστά με 58-61 στο 36ο λεπτό, με την κανονική διάρκεια να λήγει με 67-67 και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Εκεί, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο και να οδηγείται και σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, με την ομάδα μας να κάνει ένα ξέσπασμα, να φτάνει στο 81-89 στο 48′ και να παίρνει ένα υπερπολύτιμο διπλό, με τελικό σκορ 89-86.

Καβάλα-Παγκράτι 89-96
Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Μπακάλης-Ξέρας
Δεκάλεπτα: 19-16, 37-37, 49-44, 67-67, (α’ πρτ.) 76-76, 89-96
Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 22 (5), Αμπατζάς 21 (3), Καψαλός5 (1), Πιεβάλιτσα, Ζαρκαδούλας 16 (2), Ράπτης 4, Δρόσος 6, Αγγελάκος 3, Οκεκουόγεν 12.
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Σταυρακούκας 16 (2), Μανιάς 3, Ζαραϊδώνης, Γιοβάνης, Χαϊκάλης 31 (7), Δ. Τσουργιάννης 9 (1), Ταταράκης, Τζουγκαράκης 20 (2), Α. Τσουργιάννης 17.