Μπάσκετ Ανδρών

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Δάφνη Δαφνίου – Παγκράτι 72-76

Πρεμιέρα με νίκη στη φετινή αγωνιστική περίοδο για την ομάδα μας, η οποία επικράτησε δύσκολα εκτός έδρας επί της Δάφνης Δαφνίου με 72-76.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 9-2 στα πρώτα λεπτά, με τους παίκτες μας όμως να τρέχουν επιμέρους 3-12 και να κλείνουν το δεκάλεπτο μπροστά με 12-14, ενώ το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία, με το σκορ στο 31-31.
Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά (46-57 στο 30′), την οποία διατήρησε μέχρι και τα μέσα του 4ου δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο η Δάφνη πέρασε στην αντεπίθεση και με συνεχή τρίποντα μείωσε σε 72-75 στα 13”, δεν κατάφερε όμως να αποτρέψει την τελική επικράτηση μας με σκορ 72-76.

Πρώτος σκόρερ ο Κουμπούρας με 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Στογιάνοβιτς με 14, Ντιαλό με 11 (5 μπλοκ) και ο προερχόμενος από τις Ακαδημίες αθλητής μας Ζαρίφης, με 10.

Δάφνη Δαφνίου-Παγκράτι 72-76
Διαιτητές: Μπούκας-Χριστοδουλάκης-Βελέντζας
Δεκάλεπτα : 12-14, 31-31, 46-57, 72-76
Δάφνη Δαφνίου (Στρατικόπουλος) : Γκάτζο, Καρακεχαγιάς 3 (1), Δελίδης 14 (4), Μέσκι 2, Παπαδόπουλος 19 (3), Λιαράκος, Μήτσου 16 (4), Μπουντούρης 2, Ετζιάκα 16 (2).
Παγκράτι (Γιαννόπουλος) : Στογιάνοβιτς 14 (2), Κουμπούρας 18 (1), Πολέμης 6, Κοντραφούρης 3, Ζαρίφης 10 (2), Ψάρας 3 (1), Πιτούλης 12, Βασιλειάδης, Ντιαλό 11, Τριανταφύλλου