Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Παγκράτι – Δάφνη Δαφνίου 79-71

Η ομάδα μας δυσκολεύτηκε, αλλά έκανε ποδαρικό με νίκη στο 2023, επικρατώντας με 79-71 της Δάφνης Δαφνίου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έληξε με 19-19, με τη Δάφνη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου να τρέχει επιμέρους 1-8 και να περνάει μπροστά με 20-27 στο 13ο λεπτό. Η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο ημίχρονο, με την ομάδα του Δαφνίου να προηγείται με 36-40.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με καμία από τις δύο ομάδες να μην αφήνει την άλλη να ξεφύγει στο σκορ και το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 54-54.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες μας με ένα επιθετικό ξέσπασμα προηγήθηκαν με 70-60 στο 36′ για να απαντήσει η Δάφνη με δύο τρίποντα και να μειώσει σε 70-66, χωρίς όμως να καταφέρει να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, αφού η ομάδα μας έδειξε ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά και έφτασε στη νίκη με τελικό σκορ 79-71.

Παγκράτι – Δάφνη Δαφνίου 79-71
Διαιτητές : Μπούκας-Φασόλης-Χρηστίδης Ηλ.
Δεκάλεπτα : 19-19, 36-40, 54-54, 79-71
Παγκράτι (Ζαβός) : Στογιάνοβιτς 8, Κουμπούρας 15 (2), Πολέμης 5, Αγγελόπουλος 3 (1), Κοντραφούρης, Αγγέλου 17 (2), Ψαρράς 15 (2), Πιτούλης 5, Ντιαλό, Κάδρας 2, Ζαρίφης 9 (1)
Δάφνη Δαφνίου (Στρατικόπουλος) : Γκάτζο 19 (2), Καρακεχαγιάς 3 (1), Δελίδης 2, Μεσκί, Παπαδόπουλος 9 (1), Λιαράκος 2, Μήτσου 4, Μπουντούρης 4, Μιχάλογλου 28 (3).