Α1 ΕΣΚΑ ΠΑΙΔΩΝ: Παγκράτι – Αμύντας 78-71

Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα, το Παιδικό μας τμήμα κατέκτησε τη νίκη στον εντός έδρας αγώνα, καθώς επικράτησε της αξιόμαχης ομάδας του Αμύντα στην παράταση με σκορ 78-71.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθόλη τη διάρκειά του με τις ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ συνεχώς. Οι παίκτες μας πήραν προβάδισμα με 19-13 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως ο Αμύντας κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 27-32.
Οι αντίπαλοί μας κράτησαν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και το 30′ (45-49), όμως η ομάδας μας κατάφερε στην τελευταία περίοδο να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στα τελευταία δευτερόλεπτα και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, οι παίκτες μας ήταν πιο ψύχραιμοι και κατέκτησαν τη μεγάλη νίκη.

Επόμενος αγώνας την επόμενη Τρίτη εκτός έδρας με αντίπαλο την ομάδα του Παναθηναικού.

Παγκράτι-Αμύντας 78-71 (κ.α. 60-60)
Δεκάλεπτα: 19-13, 27-32, 45-49, 60-60, 78-71(παρ.)
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Σούλι, Μάλο 14, Λυμπεράτος, Παπαγεωργίου 29(6), Γερογιάννης 2, Λατίφης, Οικονομίδης 4, Τζεμανάκης 25(1), Ντότση 4, Θάνος, Καλογερίδης, Μπότση