Ακαδημίες

Α1 ΠΑΙΔΩΝ: Παγκράτι – Περιστέρι 79-73

Σε μια από τις σπουδαιότερες νίκες στην ιστορία του ΑΟΠ έφτασε το τμήμα Παίδων, το οποίο επικράτησε με 79-73 του μέχρι πρότινος αήττητου Περιστερίου, σε έναν αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του Γουδή, λόγω τεχνικών προβλημάτων που αντιμετωπίζει το Γυμναστήριο του Μετς.

Οι παίκτες στηρίχθηκαν στην επίθεσή τους στο ξεκίνημα του αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-17 και το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία και το σκορ στο 36-36.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας έδωσε επιθετικό ρεσιτάλ και πετυχαίνοντας 29 πόντους στην τρίτη περίοδο, κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά στο 30′ (65-52), βάζοντας τις βάσεις για μια μεγάλη επικράτηση.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες μας κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των αντιπάλων και να κατακτήσουν μια τεράστιας σημασίας νίκη με 79-73, απέναντι στην πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα του Περιστερίου.

Πρώτος σκόρερ με εμφάνιση βγαλμένη από τα παρκέ του …NBA ο Παπαγεωργίου που τελείωσε τον αγώνα με 42 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Τζεμανάκης, με ένα ακόμα double-double (16 πόντοι-12 ριμπάουντ) και Μάλο με 12 πόντους.

Παγκράτι-Περιστέρι 79-73
Δεκάλεπτα: 19-17, 36-36, 65-52, 79-73
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Μάλο 12, Λυμπεράτος, Παπαγεωργίου 42(5), Γερογιάννης 5(1), Λατίφης Τζεμανάκης 16(2), Ντότση, Κάτσος, Θάνος 4, Καλογερίδης, Γαλάνης, Τσώλης