Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Αίολος Αγυιάς – Παγκράτι 77-78

Μεγάλο νίκη για την ομάδα μας, η οποία απέδρασε με το διπλό από το κλειστό της Αγυιάς με 77-78, χάρις σε καλάθι του Πιτούλη στην εκπνοή.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν πολύ ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να στηρίζονται στην επιθεσή τους και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-22.
Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες μας έσφιξαν την άμυνά τους και κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά, για το 38-45 του ημιχρόνου.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Αίολος έκανε την αντεπίθεσή του και κατάφερε να φέρει στο 30′ το παιχνίδι εκ νέου σε απόλυτη ισορροπία (60-60).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι τέλους, με την Αγυιά να βρίσκεται στα τελευταία δευτερόλεπτα μπροστά με 77-76, όμως ο Πιτούλης πέτυχε το νικητήριο καλάθι και χάρισε στο σύλλογό μας το ροζ φύλλο αγώνα.

Αίολος Αγυιάς-Παγκράτι 77-78
Διαιτητές: Τσιμπούρης-Κουτσοδήμος-Ρίζος
Δεκάλεπτα: 22-22, 38-45, 60-60, 77-78
Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 3, Πλώτας 15 (3), Γιαννικόπουλος 8, Νιφόρας 13 (2), Θανόπουλος 4, Παπαφωτίου 28 (5), Γκάτζιος 6 (1), Λυμπέρης, Χριστόπουλος.
Παγκράτι (Ζαβός): Στογιάνοβιτς 2, Κάδρας 6, Πολέμης 13, Αγγελόπουλος 17 (3), Κοντραφούρης, Ζαρίφης 8, Ψάρρας 11 (3), Πιτούλης 3, Ντιαλλό 8, Αγγέλου 10 (2)