Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Παγκράτι – Εθνικός 65-60

Παλληκαρίσια νίκη για την ομάδα μας, η οποία επικράτησε του Εθνικού με 65-60, σε έναν αγώνα που πραγματοποιήθηκε για μια ακόμα αγωνιστική στο κλειστό του Στρέφη, λόγω των εργασιών που γίνονται στο γυμναστήριο του Μετς.

Οι παίκτες μας κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-15, όμως ο Εθνικός στη συνέχεια έσφιξε την άμυνά του, κράτησε την ομάδα μας στους 13 πόντους στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 30-34.
Στο ξεκίνημα του δεύτερο μέρους, η ομάδα του Πειραιά έφτασε να προηγείται μέχρι και με +9 (32-41), όμως σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες μας έβγαλαν αντίδραση και με επιμέρους 22-5, βρέθηκαν μπροστά στο 30ο λεπτό με 54-46.
Ο Εθνικός προσπάθησε εκ νέου για την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, έφτασε σε απόσταση αναπνοής (61-60) λίγα λεπτά πριν τη λήξη, όμως η ομάδα μας διατήρησε την ψυχραιμία της και έφτασε στη νίκη με τελικό σκορ 65-60.

Παγκράτι – Εθνικός Πειραιά 65-60
Δεκάλεπτα: 17-15, 30-34, 54-46, 65-60
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Αργυρούδης-Χρηστίδης Π.
Παγκράτι (Ζαβός): Κάδρας 12, Στογιάνοβιτς 8, Πολέμης 20 (2), Αγγελόπουλος 8 (1), Κοντραφούρης, Ζαρίφης 2, Ψάρρας 7 (1), Πιτούλης 8, Ντιαλό.
Εθνικός (Χούμπαυλης): Μέξης 18, Ρούκας, Σταματίου 7, Γκαβασιάδης 10 (2), Ιωάννου, Βαρθακοκοίλης 11 (1), Καρυστινός 6 (2), Παπουτσής 2, Ολύμπιος, Αρκουμάνης 6 (2).