Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Παγκράτι – Ηλυσιακός 73-72

Μεγάλης σημασίας νίκη για το αντρικό τμήμα, το οποίο επικράτησε με 73-72 του Ηλυσιακού, σε έναν αγώνα που διεξήχθη -για ακόμα μια αγωνιστική- στο κλειστό του Στρέφη.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έληξε με 21-20, όμως οι παίκτες μας με όπλο τους την επίθεση, κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά στο ημίχρονο, με το σκορ στο 47-36.
Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας έφτασε μέχρι και το +14(56-42), όμως ο Ηλυσιακός κατάφερε να μειώσει στο 30ο λεπτό σε 60-52.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι αντίπαλοί μας προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, ισοφαρισαν σε 72-72 στα 50″, αλλά η ομαδα μας πέρασε μπροστά με 73-72, οι παίκτες μας έβγαλαν δύο καθοριστικές άμυνες στα τελευταία δευτερόλεπτα, με την κατάσταση να μένει αμετάβλητη και το σύλλογο μας να πανηγυρίζει μια σημαντική νίκη, η οποία τον έβγαλε από το γκρουπ των ομάδων που θα οδηγηθούν στα play-out.

Παγκράτι – Ηλυσιακός 73-72
Διαιτητές: Καραβίτης-Γρίβα-Παπαδόπουλος Χρ.
Δεκάλεπτα : 21-20, 47-36, 60-52, 73-72
Παγκράτι (Ζαβός, Νικολαΐδης, Αντωνόπουλος) : Στογιάνοβιτς 10 (1), Κάδρας 12, Πολέμης 2, Αγγελόπουλος 17 (1), Ζαρίφης, Ψάρρας 3 (1), Πιτούλης 8, Βασιλειάδης, Ντιαλό 2, Αγγέλου 19 (5).
Ηλυσιακός (Σταθούλης) : Μόρφος, Μόσιαλος 15 (2), Γραμματίκας 22 (4), Φώτσης 11 (1), Φύτρος 3 (1), Κουτσοκώστας 1, Θεοδωρίτσης 6, Στασινόπουλος 10, Αϊβαζίδης 3 (1)