Α1 ΕΣΚΑ ΠΑΙΔΩΝ: Άρης Πετρούπολης – Παγκράτι 81-84

Πολύ σημαντική νίκη κατέκτησε το Παιδικό τμήμα του συλλόγου μας, αφού επικράτησε με 81-84 επί του Άρη στην Πετρούπολη και έμεινε ζωντανό στο κυνήγι της 4ης θέσης του πρωταθλήματος, που δίνει εισιτήριο για τα playoffs.

Ο αγώνας ήταν μεγάλο ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, με το προβάδισμα να εναλλάσεται συνεχώς. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες βρέθηκαν στην απόλυτη ισορροπία με 22-22, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τον Άρη Πετρούπολης να προηγείται με 46-41.
Η ομάδα μας στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους έπαιξε σεμιναριακή άμυνα, ενώ συνέχισε παράλληλα να έχει φρενήρη ρυθμό επιθετικά και πήρε μεγάλη διαφορά στο 30′ με το σκορ στο 52-66.
Η ομάδα της Πετρούπολης όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στην τέταρτη περίοδο άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, στηριζόμενη κυρίως στην επίθεσή της, αφού κατάφερε να φορτώσει το καλάθι μας με 29 πόντους. Οι παίκτες μας όμως άντεξαν στην πίεση και βγήκαν θριαμβευτές, κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 81-84.

ΆΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 81-84
Δεκάλεπτα: 22-22, 46-41, 52-66, 81-84
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Σούλι 9(1), Μάλο 20, Παπαγεωργίου 23(1), Γερογιάννης, Λατίφης, Οικονομίδης 2, Τζεμανάκης 15(1), Ντότσι, Κάτσος, Θάνος, Γαλάνης, Σεργεντάνης 15