Α1 ΕΣΚΑ ΠΑΙΔΩΝ: Παγκράτι – Αιγάλεω 77-64

Την πρόκριση στην τελική φάση του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας Παίδων κατέκτησε η ομάδα μας, μετά τη μεγάλη νίκη επί του Αιγάλεω με 77-64, στο νοκ-άουτ αγώνα που διεξήχθη στο ουδέτερο «Ανδρέας Παπανδρέου».

Η ομάδα μας δυσκολεύτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-20, αλλά στη συνέχεια βρήκε τα πατήματά της, σκλήρυνε την άμυνα και πέρασε μπροστά πριν την ανάπαυλα με 39-33.
Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες μας ήταν ουσιαστικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το σκορ στο 30΄να διαμορφώνεται σε 56-42.
Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα μας απλώς διατήρησε το προβάδισμά της και πανηγύρισε τη νίκη με τελικό σκορ 77-64.

Με αυτήν τη νίκη το τμήμα μας προκρίθηκε στην τελική φάση του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΚΑ. Εκεί θα δημιουργηθεί ένας μίνι όμιλος 5 ομάδων, στο οποίον θα παίξουν όλοι έναν αγώνα μεταξύ τους σε ουδέτερες έδρες. Ο πρώτος θα ανακυρηχθεί Πρωταθλητής και θα προκριθεί απευθείας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, ενώ ο δεύτερος θα οδηγηθεί σε αγώνες μπαράζ για να διεκδικήσει το δεύτερο εισιτήριο για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Παγκράτι-Αιγάλεω 77-64
Δεκάλεπτα: 18-20, 39-33, 56-42, 77-64
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Σούλι 3(1), Μάλο 24, Λυμπεράτος, Παπαγεωργίου 19(3), Γερογιάννης, Λατίφης 1, Οικονομίδης, Τζεμανάκης 5(1), Ντότση, Κάτσος 4, Σεργεντάνης 21(2), Τσώλης