Μπάσκετ Ανδρών

National League 1: Παγκράτι – Αναγέννηση 61-81

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το φετινό πρωτάθλημα της National League 1, η ομάδα Μπάσκετ Ανδρών, που ηττήθηκε με 61-81 στο Μετς από την Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυνατά στο παρκέ και να προηγούνται με 5-11 στο 3′, αλλά την ομάδα μας να βρίσκει τις απαντήσεις και να ισοφαρίζει σε 24-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες μας συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και πέρασαν μπροστά με 34-29 στο 14′, με την Αναγέννηση όμως να βρίσκει λύσεις και να προσπερνάει εκ νέου στο φινάλε του ημιχρόνου με 41-45.
Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας δυσκολεύτηκε πολύ επιθετικά, με το Αρκαλοχώρι να τρέχει σερί 0-8 στο ξεκίνημα και να διατηρεί μια διαφορά κοντά σε διψήφια επίπεδα μέχρι και το 30ο λεπτό, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 53-62.
Παρόμοια εικόνα είχε δυστυχώς και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες μας να πετυχαίνουν μόλις 8 πόντους και μοιραία να γνωρίζουν την ήττα με τελικό σκορ 61-81.

Παγκράτι – ΑΣΑ Αναγέννηση: 61-81
Δεκάλεπτα: 24-24, 41-45, 53-62, 61-81
ΠΑΓΚΡΑΤΙ: Αγγέλου 21 (3), Ζαρίφης 9 (1), Γραμματίκας 8 (2), Ντιαλό 6, Μπάρμπας 6, Καδράς 4, Εζέτζα, Ντιπτσής 4, Κώτσος 2, Παπαγεωργίου, Γρύλλης, Ντότσης 1.
ΑΣΑ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Σπυριδάκης 6 (2), Ραζής 9 (2), Κουρέπης 25, Οικονομόπουλος 17 (3), Μαραγκάκης, Ντράσκοβιτς 16, Μητρόπαπας 1, Καλογεράκης 1, Κριθινάκης 3 (1), Κυριαζής 3, Λαμπράκης.