National League 1: Παγκράτι – Π. Φάληρο 65-71

Το τμήμα Ανδρών Μπάσκετ έκανε μια μεγάλη προσπάθεια ώστε να φτάσει στην πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Παλαιού Φαλήρου, γνωρίζοντας την ήττα με 65-71.

Οι παίκτες μας με όπλο την άμυνά τους κατάφεραν να προηγηθούν με 14-13 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά μέχρι και το ημίχρονο το οποίο έληξε με 31-33.
Ίδιο σκηνικό είχε και το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με καμία ομάδα να μην καταφέρνει να χτίσει κάποια διαφορά ασφαλείας και το σκορ στο 30′ να βρίσκει το Φάληρο να προηγείται με το ελάχιστο της διαφοράς (48-49).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας παρά την μεγάλη προσπάθεια που έκανε, δέχθηκε εύκολα καλάθια σε κρίσιμα σημεία, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με τελικό σκορ 65-71.

Παγκράτι-Π. Φάληρο 65-71
Διαιτητές: Ορφανός, Μαυρέλης, Δημουλάς
Δεκάλεπτα: 14-13, 31-33, 48-49, 65-71
Παγκράτι (Αντωνόπουλος): Γιαννόπουλος 14 (3), Γραμματίκας 13 (2), Εζέτζα 4, Ζαρίφης 15 (1), Ντιπτσής 4, Κώτσος 4, Μπάρμπας 8, Λαμπρόπουλος 1, Ντιαλό 2.
Π. Φάληρο (Τερζής): Σκόρδος 15 (1), Χαϊκάλης 14 (2), Καλιανιώτης 13, Σωτηράκης 16, Χατζηκυριακίδης 4, Γκάτζο 9 (3), Κάπρης, Φιλίππου, Βισνιέφκσι.