Α1 ΕΣΚΑ ΠΑΙΔΩΝ: Παγκράτι – Δούκας 63-61

Τεράστια νίκη για το Παιδικό μας τμήμα, το οποίο επικράτησε μετά από buzzer beater με 63-61 του Δούκα.

Η ομάδα μας που αγωνίστηκε στο κλειστό του ΡΟΥΦ, λόγω προβλήματος στη μπασκέτα του Μετς και χωρίς φιλάθλους λόγω τιμωρίας, ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 16-7 στο πρώτο δεκάλεπτο, με το Δούκα όμως να αφυπνίζεται και να μειώνει σε 29-25 στο ημίχρονο.
Το παιχνίδι συνέχισε να είναι μεγάλο ντέρμπι και στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες μας να προηγούνται με βραχεία κεφαλή (46-44) στο 30ο λεπτό.
Ίδιο σκηνικό και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς μέχρι το τέλος. Η ομάδα μας με 3” να απομένουν βρισκόταν πίσω με 60-61 και μετά από μια άρτια σχεδιασμένη επίθεση, κατάφερε να πετύχει buzzer beater τρίποντο και να κατακτήσει μια πολύ σημαντική νίκη.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΔΟΥΚΑΣ 63-61
Δεκάλεπτα: 16-7, 29-25, 46-44, 63-61
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Στογιάνοβιτς 13(2), Μπέκας 2, Δραγώνας 6, Οικονομίδης, Σούλι 12(3), Μπέκας 2, Μπέλος 6, Κυρίτσης 7, Λατίφης 2, Κίλιας 2, Κωστόπουλος, Αντωνίου