National League 1: Παγκράτι – ΕΦΑΟΖ 84-83

Μεγάλης σημασίας νίκη κατέκτησε το αντρικό μας τμήμα, το οποίο επικράτησε μετά από ματς-θρίλερ της ΕΦΑΟΖ, με 84-83 στην παράταση.

Η ομάδα μας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και αφού πήρε προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-17, έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο 17′ (35-25), την οποία διατήρησε μέχρι και το ημίχρονο που έληξε με 44-34.
Η ΕΦΑΟΖ έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να μειώσει σε 56-54 στο 30′, ενώ προσπέρασε και με 59-61 στο 34′, με το παιχνίδι τελικά να οδηγείται στην παράταση, μετά το 71-71 της κανονικής διάρκειας.
Στον έξτρα χρόνο, οι παίκτες μας κατάφεραν να προηγηθούν με 80-75, όμως οι αντίπαλοί μας ανέτρεψαν εκ νέου τα δεδομένα και με επιμέρους 2-8, προσπέρασαν στα τελευταία δευτερόλεπτα με 82-83. Τελικά την αναμέτρηση έκρινε ο Νίκος Λιακόπουλος, ο οποίος με 0.6” έγραψε το τελικό 84-83, χαρίζοντας ένα πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα μας.

Παγκράτι-Ζωγράφου 84-83 (71-71 κ.α.)
Διαιτητές: Ουσταμπασίδης-Σκουλαρίκης-Καραπαπάς
Δεκάλεπτα: 22-17, 44-34, 56-54, 71-71 (κ.α.), 84-83
Παγκράτι (Δάγλας): Ζαρίφης 15(3),Χαϊκάλης 11(1), Ντιπτσής, Λαμπρόπουλος 11(1), Μπάρμπας, Λιακόπουλος 17(1), Μιλάνοβιτς 21, Γραμματίκας 3(1), Ντιαλό 6.
ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Κουμπούρας): Μαγκούνης 14(1),Καλλιακούδας, Φίλιππας 19(2), Μαχαίρας 16, Στογιάνοβιτς 7(1), Σαραντόπουλος 3(1), Σωφρονάς 2, Παπαδημητρίου 3, Οικονόμου 19(2).