National League 1: Παγκράτι – Έσπερος 81-72

Νίκη με 81-72 επί του Εσπέρου για το τμήμα Ανδρών, το οποίο προσπέρασε την ΕΦΑΟΖ στη βαθμολογία και θα την αντιμετωπίσει στα Play-Outs, με πλεονέκτημα έδρας.

Η ομάδα μας βρέθηκε πίσω με 19-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια έσφιξε την άμυνά της και πέρασε μπροστά με 39-32 στο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες μας απέκτησαν την πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και με τρομερό ρυθμό στην επίθεση, κατάφεραν να ανεβάσουν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά, για το 65-52 του 30′, ένα προβάδισμα που κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι και το τέλος, κατακτώντας τη νίκη με 81-72.

Η ομάδα που έκλεισε με 4 σερί νίκες την κανονική περίοδο, κατάφερε να πάρει το πλεονέκτημα έδρας εν όψει των Play-Outs με αντίπαλό την ΕΦΑΟΖ.
Υπενθυμίζουμε ότι η σειρά θα κριθεί στις 2 νίκες, τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου δε μεταφέρονται και πως οι ηττημένοι υποβιβάζονται στη National League 2.

Παγκράτι-Έσπερος Καλλιθέας 81-72
Διαιτητές: Μάνος-Ναστούλης-Χριστοδουλάκης
Δεκάλεπτα: 19-20, 39-32, 65-52, 81-72
Παγκράτι (Δάγλας): Γραμματίκας 2, Χαϊκάλης 20 (4), Ζαρίφης 12 (2), Λιακόπουλος 13, Λαμπρόπουλος 13 (2), Μιλάνοβιτς 7, Εζέτζα 3, Γιαννόπουλος 7 (1), Μπάρμπας 2, Γρυλλής, Ντιπτσής 2.
Έσπερος Καλλιθέας (Παπαδόπουλος): Αδαμόπουλος 21 (2), Δήμου 14 (1), Λάζαρης 13 (1), Αβάρε 11 (3), Αγγελόπουλος 4, Γκιουλέας 4, Κολιός 3 (1), Ράγκος 2, Αλέξης, Αγραφιώτης.