Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: ΒΑΟΛ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 60-55

Μεγάλη προσπάθεια έκαναν τα κορίτσια μας στην Χίο με αντίπαλο τον τοπικό Βούρειο , αλλά λύγισαν στον φινάλε με 60-55 και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο εντός έδρας καθοριστικό παιχνίδι με την Κηφισιά στο Μετς την επόμενη αγωνιστική. Η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-4 στο 4΄ για να λήξει η πρώτη περίοδος με 14-12 και την Χαρούλα Χατζηυεσταθίου να έχει πετύχει τους 8 από τους 12 πόντους μας. Στο ίδιο αγωνιστικό μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να λήγει με 29-24 υπέρ του ΒΑΟΛ. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε δυνατά και διατήρησε σαφή υπεροχή με αποτέλεσμα να μπει στην τέταρτη περίοδο προηγούμενη με 44-41. Ένα λεπτό πριν την λήξη του παιχνιδιού με το σκόρ στο 55-55 τα κορίτσια του Παντελή Βούλικα με το μοναδικό τους τρίποντο στην συνάντηση (το πέτυχε η Τώνια Πιτσάκη) προσπέρασαν με 58-55 και με μια βολή της Γεωργίας Βόλλα (επανεμφάνιση μετά τον σοβαρό της τραυματισμό στο Μετς) έφτασαν στο +4 (59-55) κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη που κατά μεγάλο ποσοστό τους εξασφαλίζει την παραμονή στην κατηγορία. Από την ομάδα μας που προσπάθησε και έδειξε για μια ακόμα φορά καλό αγωνιστικό πρόσωπο ξεχώρισαν εκτός από την Χατζηευσταθίου και η αρχηγός μας Ράνια Δασιοπούλου με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:14–12, 29–24, 41–44, 60–55.
ΒΑΟΛ (Βούλικας – Συμιακάκης) Ψώρρα 16, Μονογιούδη 4, Κομνηνού 4, Χαβαλέ 14, Βόλλα 1, Παπαγεωργάκη 12, Ζαχαριάδη 4, Πιτσάκη 5 (1), Κουτουβίδη.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Τζαμαλής) Δέτση 6, Χατζηευσταθίου 15, Δασιοπούλου 12, Γαζέτα 4, Νικολακάκη 6 (1), Μουζούκη 6 (1), Κολοβού 2, Μερισιώτη 4.