ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΜΥΝΤΑΣ ΔΑΦΝΗΣ 75-67

Με δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη η ομάδα μας κατάφερε να ξεφύγει ένα βαθμό από την γραμμή του υποβιβασμού και να ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον. Στο χθεσινό παιχνίδ,ι που συγκέντρωσε πολύ κόσμο στο ΜΕΤΣ, με αντίπαλο τον γειτονικό Αμύντα η ομάδα μας ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο καθώς με επιθετική δυστοκία και ασύνδετη άμυνα αλλά και τον Βασιλόπουλο να πιέζεται σε όλο τα γήπεδο από τους περιφερειακούς του Αμύντα βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 11-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος του Σκουζή που έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με την φανέλα του Παγκρατίου απεγκλώβισε τον Βασιλόπουλο που πήρε επιθετικές πρωτοβουλίες και βοήθησε να κλείσει η διαφορά του σκορ στο 32-36. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε μέχρι το 35’ με τις ομάδες πολύ κοντά στο σκορ και το μεν Παγκράτι να παίρνει μεγάλες βοήθειες από τον Σκουζή ο δε Αμύντας από τους Κoυκουνιά και Παπαργυρόπουλο. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού με 2-3 πετυχημένες άμυνες και αντίστοιχα καλάθια στην επίθεση το Παγκράτι πήρε μία μικρή διαφορά που με την δύναμη της έδρας αλλά και την έντονη επιθυμία της νίκης κατάφερε να κρατήσει ως το τέλος και να πάρει το πολύτιμο ροζ φύλλο με τελικό σκορ 75-67. Πέραν του Σκουζή που αναμφίβολα ήταν το πρόσωπο του αγώνα με 13 πόντους, 5 rebounds, 2 assists, 3 κλεψίματα και 0 λάθη σε 21 λεπτά, πολύ μεγάλη ήταν και η προσφορά του Βασιλόπουλου παρά το rotation των αμυντικών του Αμύντα πάνω του.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 32-36, 52-53, 75-67
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Παπαδόπουλος): Σκουζής 13 (2), Λόλας 8, Βασιλόπουλος 21 (2), Βούλγαρης 1, Βαρδιάνος 9 (2), Δημάκος 5 (1), Κοτρώτσιος 1, Μαχαίρας 16, Πλουτέτσκι, Παπαγεωργόπουλος 1, Τζουγκαράκης.
ΑΜΥΝΤΑΣ ΔΑΦΝΗΣ (Ζαβός): Ζούπας 2, Μπάρμπας, Βιδάλης 2, Μούκας, Μπούτρος 2, Σαμοθράκης 14 (1), Παγώνης 2, Δορκοφίκης 3 (1), Παπαργυρόπουλος 19 (3), Κουκουνιάς 18 (2), Βαρδαβάς 5, Τζέμης.