Μπάσκετ Γυναικών

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: ΠΑΙΑΝΙΑ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 69-53

Δυσκολεύει αφάνταστα η υπόθεση παραμονής για την ομάδα μας μετά την ήττα στην Παιανία από τον τοπικό Κτησιφώντα με 69-53. Η ομάδα μας παρουσιάστηκε σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της χρονιάς ασύνδετη και άκεφη και έχασε δίκαια από τους γηπεδούχους που κάλυψαν και την διαφορά της ήττας τους στο Μετς (είχαν ηττηθεί με 73-61). Τα κορίτσια του Χρήστου Τζαμάλη από την αρχή έδειξαν εκτός….παιχνιδιού και βρέθηκαν γρήγορα πίσω στο σκορ με 19-11 για να κλείσει το ημίχρονο με 38-24. Με την έναρξη της επανάληψης και υπό την καθοδήγηση της έμπειρης Τούλας Γαζέτα αλλά και ένα καλό διάστημα της Θεώνης Νικολακάκη η ομάδα μας μείωσε ως το 40-35 με ένα επιμέρους 2-11 και έδειξε να βρίσκει ρυθμό. Σε εκείνο το σημείο οι αλλαγές του προπονητής μας δεν βοήθησαν καθώς αποσύροντας την Νικολακάκη η ομάδα κόλλησε επιθετικά και δεχόμενη ένα σερί 8-0 είδε την διαφορά να ανεβαίνει στο +13 για να κλείσει τελικά η 3η περίοδος με 48-38. Στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα χωρίς δυνάμεις και ηθικό εγκατέλειψε την προσπάθεια και ηττήθηκε φυσιολογικά. Πλέον η ομάδα μας στρέφεται στη μάχη με τον Σπόρτιγκ και την αποφυγή της 3ης θέσης από το τέλος ώστε να καταφέρει συνδυαστικά με πιθανή σωτηρία του Πρωτέα Βούλας από την Α1 να παραμείνει στην κατηγορία

Τα δεκάλεπτα : 19-11 , 38-24 , 48-38 , 69-53
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Τζαμάλης) : Μουζούκη 4 , Δασιοπούλου 6 , Κολοβού 5 , Δέτση 2 , Μερισιώτη 13 , Γαζέτα 4 , Χατζηευσταθίου 6, Νικολακάκη 13.