ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ AEK ΑΡΓΟΥΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 67-56

Με μία εμφάνιση πολύ κατώτερη της κρισιμότητας του αγώνα η ομάδα μας ηττήθηκε στο Άργος με 56-67 και εξακολουθεί να βρίσκεται στην διακεκαυμένη ζώνη του υποβιβασμού. Η κακή ημέρα της ομάδας φάνηκε από το 1ο δεκάλεπτο όπου η ΑΕΚ καλά προετοιμασμένη και κυρίως έχοντας ενθουσιασμό και ζωντάνια προηγήθηκε με 7-0 και 21-11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος του Σκουζή και του Τζουγκαράκη στην θέση του αρνητικού Μαχαίρα βοήθησε την ομάδα η οποία με επιθετική αιχμή τον κεφάτο Τζουγκαράκη που πέτυχε και τους 11 πόντους του στην 2η περίοδο κατέβασε την διαφορά στο 33-30 στο 17’ με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-35. Στο 2ο ημίχρονο το 4ο και αυστηρό φάουλ του Τζουγκαράκη και η ταυτόχρονη τεχνική ποινή που δέχθηκε τον έθεσαν εκτός παιχνιδιού και σε συνδυασμό με έναν μικροτραυματισμό του Βασιλόπουλου που δέχθηκε χτύπημα πάνω στην φάση από τον Κασάμπαλη αποσυντόνισαν εντελώς την ομάδα μας που βρέθηκε να χάνει στην λήξη του 3ου δεκάλεπτου με 56-47. Η καταστροφή ολοκληρώθηκε στο 4ο δεκάλεπτο όπου στα πρώτα 5 λεπτά πετύχαμε όλους κι όλους 2 πόντους και 11 συνολικά σε όλο το δεκάλεπτο. Η χθεσινή ήττα μας ήταν αναπόφευκτη από την στιγμή που δύο βασικοί μας παίκτες οι Μαχαίρας και Βαρδιάνος ουσιαστικά απουσίασαν από το παρκέ και οι υπόλοιποι δεν κατάφεραν να κάνουν την υπέρβαση και να δώσουν μία μεγάλη χαρά στους 50 φίλους της ομάδας που ταξίδεψαν στο Άργος για να την υποστηρίξουν.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 39-35, 56-46, 67-56.
ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ (Οικονομάκης) : Παπαντωνίου 10 (2), Λάππας 2, Στατέρας 2, Κοψαύτης 13 (2), Οικονομάκης, Ράπτης 4, Φλεβάρης, Δελής 4, Λιούις 14, Κασαμπάλης 2, Γκιζογιάννης 16 (1).
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Παπαδόπουλος): Σκουζής, Λόλας 4, Βασιλόπουλος 16 (2), Καράβολας 5, Βούλγαρης 13 (2), Βαρδιάνος , Δημάκος 7, Μαχαίρας, Κοτρώτσιος, Παπαγεωργόπουλος, Τσουγκαράκης 11.