Μπάσκετ Ανδρών

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 77-68

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα μας επικρατώντας με 77-68 του Πανερυθραϊκού. Η ομάδα μας απέδωσε πολύ όμορφο μπάσκετ αποζημιώνοντας τον κόσμο που σχεδόν γέμισε το κλειστό του Μετς, σε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι παίκτες του Τάκη Καλατζή έδειχναν αποφασισμένοι να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στον Πανερυθραϊκό που ερχόταν από 2 συνεχόμενες νίκες, με την μία να έχει γίνει μέσα στον Λαγκαδά με αντίπαλο τον Ερμή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά, με αποτέλεσμα στο πρώτο του τρίλεπτο το σκορ να είναι μόλις στο 2-2, με τις άμυνες να παίζουν καταλυτικό ρόλο. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο τέμπο με τις ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ με αποτέλεσμα αυτό να κλείσει με 19-17 υπέρ μας με τον Μπράιαν Μπρέισι να έχει 6 πόντους.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα μας “πάτησε” το γκάζι με αποτέλεσμα να ξεφύγει με +10 (29-19) χάρη σε ένα γρήγορο 10-2 με πρωταγωνιστές τον Ράπτη και Δημάκο. Σε εκείνο το σημείο μετά από αυστηρό επιθετικό φάουλ στον Μπρέισι, ο Αμερικανός παουερ φόργουορντ χρεώθηκε και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία φτάνοντας τα 3 φάουλ. Παρόλα αυτά η ομάδα μας δεν είχε όρεξη για “αστεία” και με τον Νίκο Μακρή να οργανώνει άψογα το παιχνίδι (10 ασίστ) και μετά από τρίποντο του Σάκη Βεσκούκη η διαφορά έφτασε στο +18 (41-23) για να τελειώσει το ημίχρονο με 45-30 χάρη σε 5 συνεχόμενους πόντους του Στραγανιώτη.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή μπήκαν αποφασισμένοι να παίξουν σκληρή άμυνα με αποτέλεσμα να κρατήσουν την ομάδα μας 4 λεπτά με μόλις 2 πόντους. Έτσι με ένα επιμέρους σερί 2-9 μείωσαν στο 47-39 πριν έρθει ο Βεσκούκης με νέο τρίποντο να αυξήσει την διαφορά στο ψυχολογικό, σε εκείνο το σημείο +11 (50-39). Στη συνέχεια του δεκαλέπτου με τους Κουτρούλια, Δημάκο και Ράπτη να αποδίδουν όμορφο μπάσκετ, και με πολύ καλή άμυνα, με πετυχημένες βοήθειες στον Κώστα Μαχαίρα, η διαφορά έφτασε τους + 19 (62-43) για να κλείσει το δεκάλεπτο με 62-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού με τον Πανερυθραϊκό να καταφέρνει να μειώσει το μέγεθος της ήττας του στο φινάλε, από την στιγμή που ο Τάκης Καλατζής χρησιμοποίησε τις λεγόμενες “δεύτερες λύσεις”.

Πολύ καλή η διαιτησία των Καλδίρη, Μαλανδρή και Θεωνά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 45-30, 62-45, 77-68

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλατζής): Βιδάλης, Μπρέισι Μ. 12, Μακρής 13 (1), Μανταλβάνος, Βασιλόπουλος, Ράπτης 11 (1), Δημάκος 15 (2), Κουτρούλιας 13 Σακελλαρόπουλος, Βεσκούκης 13 (2)

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 3 (1), Στραγανιώτης 12 (2), Καλλιανιώτης 2, Λάκκας 5 (1), Ξιούρας 6 (2), Μιχάλογλου, Πρίτσος 1, Μαχαίρας 11, Ροδοστόγλου 5, Κατούφας 20 (2), Παπαντωνάκος 3