ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ 90-71

Mε μια πειστική εμφάνιση η ομάδα μας έφτασε στη νίκη, καθώς σε ένα παιχνίδι σταθμό, επικράτησε εύκολα του Πιερικού με 90-71, στηριζόμενη στο επιθετικό της ταλέντο (7/14 τρίποντα και 7/9 αιφνιδιασμούς) και επιβάλλοντας τον ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο.

Έτσι με αυτή τη νίκη έφτασε τις δυο στο πρωτάθλημα και πλέον έχει το δικαίωμα να βλέπει με αισιοδοξία την συνέχεια, καθώς ο Τάκης Καλατζής είδε και τον Κρις Μπρέισι να αγωνίζεται, έστω και για 6 λεπτά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με διάθεση από την ομάδα μας να επιβάλλει από την αρχή τον ρυθμό της, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο 4΄με 9-2 έχοντας φορτώσει είδη με 2 φάουλ τον Δημήτρη Μαρμαρινό. Η επιλογή της ζώνης από τον Δημήτρη Κυριακού και τρία συνεχόμενα τρίποντα από πλευράς Πιερικού τον έφεραν μπροστά με 9-11, ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκε και με +5 (12-17) συμπληρώνοντας ένα επιμέρους σερί 2-15 με πρωταγωνιστική τον έμπειρο Κώστα Μπεχλιβάνη. Η πρώτη περίοδος έκλεισε πάντως με την ομάδα μας στην πρωτοπορία του σκορ με 20-17 χάρη στην πολύ καλή απόδοση του Γιάννη Δημάκου (ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι απολαυστικός με 18 πόντους και 4/5 τρίποντα).

Με τον Σάκη Βεσκούκη να καθαρίζει τα ριμπάουντ (έκανε double double με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ) και τον Μπράιαν Μπρέισι να κάνει το καλύτερο του παιχνίδι με την ομάδα μας, στο 14΄προσπεράσαμε με +11 (31-20). Λίγο αργότερα με καλάθι και φάουλ του Νίκου Μακρή (είχε 18 πόντους και 6 ασιστ σε μια πολύ καλή εμφάνιση) ξεφύγαμε με +13 (40-27) για να λήξει το ημίχρονο με ένα 6-0 από πλευράς φιλοξενούμενων (40-33).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η ομάδα της Κατερίνης έσφιξε την άμυνα της και με τον Σωτήρη Μπουρδάνο να σκοράρει κατά βούληση μείωσε σε 48-46 και 50-48 μετατρέποντας προς στιγμή το παιχνίδι σε ντέρμπι. Σε εκείνο στο σημείο τρία τρίποντα (Δημάκος, Μπρέισι Μ. και Βεσκούκης διαδοχικά) εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (62-48) για να κλείσει η περίοδος στο +17 (65-48).

Στην συνέχεια η διαφορά με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπράιαν Μπρέισι ανέβηκε στο +24 (75-51) για να καταφέρουν προς στιγμή οι μαχητικοί φιλοξενούμενοι να μειώσουν στο 80-66 στο 37΄.Σε εκείνο το σημείο ένα κάρφωμα του Σιγκούνα (πέτυχε 14 πόντους με 6/8 δίποντα, 2 εντυπωσιακά καρφώματα και tendex 0.762) αποτέλεσε “ταφόπλακα” σε όποια διάθεση είχαν οι φιλοξενούμενοι για νίκη, χαρίζοντας στην ομάδα μας ένα πολύτιμο δίποντο για την συνέχεια.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  20-17, 40-33, 65-48, 90-71
Διαιτητές:  Δεσλής-Τζαφλέρης-Μπορμπαντωνάκης
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαντζής): Μ. Μπρέισι  16 (2), Κ. Μπρέισι 2,  Μακρής 18 (6 ασ.), Συριστατίδης, Θ. Βασιλόπουλος, Δημάκος 18 (4/5 τρ.), Κουτρούλιας 3, Σακελλαρόπουλος , Σιγκούνας 14, Ράπτης , Βεσκούκης 12 (1 τρ., 11ρ.).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Κυριακού): Μποχωρίδης, Μπεχλιβάνης 14 (3), Ιωακειμίδης 4, Πανάρας 6 (2), Δάμαλης,  Μπουρδάνος 17 (3), Σταμπουλής 3 (1), Μαλτέσιος 10, Μάρτζος  10 (2), Φουτσιτζής  1, Μαρμαρινός 6.