ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 74-73

Μια απόλυτα δίκαιη, και μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα μας η οποία στο φινάλε του 2011 επικράτησε στην παράταση της Νέας Κηφισιάς με 74-73, ξεπερνώντας τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετώπισε.

Ο Κώστας Σορώτος γνώριζε προκαταβολικά ότι θα ήταν δύσκολο να χρησιμοποιήσει τον Νίκο Μακρή ο οποίος αντιμετώπιζε πρόβλημα με θλάση στην γάμπα (αγωνίστηκε 1’19” παθαίνοντας νέα υποτροπή), ενώ έλειπαν και τα δυο αδέλφια Μπρέισι στις ΗΠΑ.

Έτσι με τον Άγγελο Συριστρατίδη να έχει την μπακέτα της καθοδήγησης της ομάδας μας, οι παίκτες μας ξεκίνησαν με μεγαλύτερη διάθεση και κατάφεραν στο 7′ να προηγηθούν με 20-9, χάρη στην επιθετική παρουσία του Αλέξανδρου Σιγκούνα και τις εκπληκτικές αμυντικές επιδόσεις του Τόλη Κουτρούλια. Για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε σκοράρει και τους 9 πόντους ο Μάρκος Κολώκας. Παρόλα αυτά ένα σερί της ΑΕΝΚ έφερε το τέλος της πρώτης περιόδου στο 23-17.

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε με 35-32 υπέρ της ομάδας μας αλλά και το τρίτο (47-47) το οποίο προμήνυε το μεγάλο ντέρμπι που θα ακολουθούσε.

Με το σκορ κολλημένο για 3 αγωνιστικά λεπτά στο 54-55 υπέρ των φιλοξενούμενων οι δύο ομάδες αρκέστηκαν σε ένα άναρχο παιχνίδι το οποίο ήρθε να διακόψει ένα τρίποντο του Νικητάκη το οποίο έφερε την ΑΕΝΚ μπροστά με 54-58 στο 37′, με τους διαιτητές να αποβάλουν με αυστηρό φάουλ τον Τόλη Κουτρούλια στο 38′ με το σκορ στο 59-61.

Ο Άγγελος Συριστρατίδης με 58” να μένουν στο ηλεκτρονικό ταμπλό και με την Κηφισιά μπροστά με 59-63 επεχείρησε ένα “τρελό” τρίποντο μειώνοντας σε 62-63 σκορπώντας ενθουσιασμό στο κατάμεστο κλειστό του Μετς. Στην επόμενη φάση ένα κλέψιμο του Ράπτη στην επαναφορά της μπάλας από τον Κολώκα και 2/2 βολές του Σιγκούνα έφεραν την ομάδα μας μπροστά με 64-63 14” πριν το τέλος.

Μετά το ταιμ αουτ ο Κώστας Σορώτος αποφάσισε να οδηγήσει την φιλοξενούμενη ομάδα στις βολές όπου ο Σάββας Νικητάκης με 1/2 ισοφάρισε σε 64-64, για να αστοχήσει στην εκπνοή ο Συριστρατίδης.

Το πρώτο λεπτό της παράτασης ξεκίνησε με δυο μεγάλες απώλειες για την ομάδα μας καθώς τραυματίστηκε στο πόδι ο Συριστρατίδης και αποχώρησε ενώ αποβλήθηκε με 5 φάουλ και ο Γιάννης Δημάκος. Έτσι η ομάδα μας έμεινε με πεντάδα τον ανέτοιμο λόγω στρατιωτικού Χρήστο Βιδάλη, τον Τάσο Αντωνάκη, τον Αλέξανδρο Σιγκούνα, τον Σάκη Βεσκούκη και σεντερ απέναντι στο Χρήστο Πετροδημόπουλο τον μόλις 2μ. Αλέξη Ράπτη.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου να μαζεύει πολλά επιθετικά ριμπάουντ (είχανε 15 από τα συνολικά 46-32 υπερ τους) και να προσπερνά με 64-68. Ένα σερί 7-0 της ομάδας μας, με καταπληκτική άμυνα και τρίποντο του Βιδάλη μας έφερε μπροστά στο σκορ με 71-68 στο 43′.

Από εκεί και πέρα ακολούθησαν 5 πόντοι του Νικητάκη, και μια βολή του Ράπτη που έφεραν την Κηφισιά μπροστά με 72-73 6” πριν το τέλος.

Με το φάσμα της ήττας πλέον ορατό ο Αλέξανδρος Ράπτης τράβηξε έξω τον αργό στα πόδια Κολώκα και στην προσπάθεια του να φτάσει στο καλάθι μεσω λει απ δέχθηκε διπλό φάουλ στα 2” το οποίο τον έστειλε στις ελεύθερες βολές, στις οποίες ευστόχησε γράφοντας το τελικό 74-73.

Αξίζει να σημειωθεί η εκπληκτική παρουσία του κόσμου της ομάδας που σχεδόν γέμισε το Μετς.

Τα δεκάλεπτα: 23-17,35-32,47-47,64-64 (κ.α),74-73

Παγκράτι (ΣΟΡΩΤΟΣ) Βιδαλης 6(2/3),Αντωνακης 2,Μακρης (έπαιξε 1’19’ ‘ λόγω τραυματισμού),Συριστρατιδης 5(1),Ραπτης 11(8 ριμπ.),Δημακος 18 (1),Κουτρουλιας 8(8 ριμπ.),Σιγκουνας 19(3,9 ριμπ),Βεσκουκης 5.

AENK (ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ) Νικητακης 11(1),Μοσχοβιτης 2,Λυμπεροπουλος,Κοκκαλης,Κολωκας 18(2),Μενουδακος 12,ΣΙουτης 4,Κουκουνιας 4,Πετροδημοπουλος 22