ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΜΕΛΑΣ 56-45

Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχαν τα κορίτσια μας χθες το βράδυ στο Μετς καθώς επικράτησαν έπειτα από ένα σκληρό παιχνίδι του Μελά Άγιου Ελευθέριου με 56-45 και έφτασαν μια ανάσα από την κορυφή της βαθμολογίας, έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να μπαίνει δυναμικά στο παρκέ του Μετς και να προπορεύεται με 5-2, με τις φιλοξενούμενες να πυροβολούν κατά βούληση έξω από την γραμμή των 6.75 καθώς σε όλο το πρώτο ημίχρονο κρατήθηκαν στο παιχνίδι χάρη στα 7 τρίποντα που πέτυχαν.

Έτσι με την ομάδα του Ζαφειρόπουλου να έχει 21 από τους 27 της πόντους από την περιφέρεια το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 27-27.

Με την έναρξη της γ’ περιόδου τα κορίτσια του Δημήτρη Λαγοπόδη μπήκαν αποφασισμένες στο παρκέ και κατάφεραν με πολύ καλή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση να φέρουν την διαφορά στο +13 (43-30), και να αντέξουν όταν οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να κάνουν την τελική τους αντεπίθεση στο φινάλε και μείωσαν ως το 48-42.

Πολύ καλή απόδοση είχε η Έφη Γκριτζά με 15 πόντους ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσε η Χάνα Ιντ Σαμπούν με 10 πόντους και πολύ καλή άμυνα.Σταθερά καλές ήταν η Μαστρογιαννίδου, Χασαπίδου και Δέτση.