ΑΜΥΝΤΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 41-45

Μια ακόμα σπουδαία εμφάνιση πρόσθεσε στον ενεργητικό της η Γυναικεία ομάδα μπάσκετ του συλλόγου μας καθώς επικράτησε με 45-41 μέσα στο κλειστό του Υμηττού με αντίπαλο τον τοπικό Αμύντα, ξεπερνώντας με μεγάλη επιτυχία το κενό που άφησε η Τούλα Γαζέτα που έλειπε λόγω τραυματισμού.

Τα κορίτσια του Δημήτρη Λαγοπόδη ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με μόνιμη επιθετική αιχμή την Ντόρα Μαστρογιαννίδου (πέτυχε τους 25 από τους 45 πόντους της ομάδας μας) προηγήθηκε αρχικά με 7-2 για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 14-9 υπέρ μας.

Στο ίδιο χαμηλό τέμπο κινήθηκε και η δεύτερη περίοδος με τις γηπεδούχες να σφίγγουν την άμυνα τους και με την Ταμπόση να πετυχαίνει 2 τρίποντα μείωσαν σε 18-19, σκορ με το οποίο τελείωσε και το ημίχρονο.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου τα κορίτσια μας κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους προσπερνώντας με 19-27 στο 25′, αλλά το μικρό ρόστερ, τα πολλά φάουλ και η κούρασε έδειχνε να ευνοεί τον Αμύντα, ο οποίος κατάφερε να κλείσει την περίοδο μειώνοντας ως το -4 (26-30).

Με την Έφη Γκριτζά να έχει μείνει μόνη της στο κατέβασμα της μπάλας, το παιχνίδι της ομάδας μας έγινε πιο προβλέψιμο και έτσι οι γηπεδούχες προσπέρασαν για πρώτη φορά με 37-35 χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να κρατήσουν το προβάδισμα στο σκορ, καθώς ένα πολύ σημαντικό καλάθι της Χάνα Ίντ Σαμπούν και ένα της Γκριντζά έφεραν την ομάδα μας στο 37-39, ενώ στα 15” πριν το τέλος στο 40-43.Σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές χρέωσαν με αυστηρό επιθετικό φάουλ την Τόνια Δέτση με την ομάδα του Αμύντα να ευστοχεί μόνο σε μια βολή (41-43) και την Γκριτζά να τελειώνει το παιχνίδι στο τελικό 41-45.

Δεκάλεπτα: 9-14, 18-19, 26-30, 41-45
ΑΜΥΝΤΑΣ (Δρακάκη): Πετυχάκη, Αθανασούλια 5, Ταμπόση 8(2), Καλαμάτα 2, Λιάκου 5(1), Μαργώνη 7, Αρβανίτη 2, Πατέρα 4, Λ.Ντάνου 8, Μ.Ντάνου.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λαγοπόδης): Δεμερτζη 4, Λιγνου 2, Ιντσαμπούν 2, Χασαπίδου 5, Δέτση 3, Μαστρογιαννίδου 25, Γκριτζά 4