Μπάσκετ Γυναικών

Κύπελλο ΕΣΚΑ: Παγκράτι – Εστία Φιλίας 50-34

Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας, η οποία επικράτησε με 50-34 της Εστίας Φιλίας, που αγωνίζεται στην Α’ ΕΣΚΑ και έτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Η ομάδα μας έβγαλε ενέργεια από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και κατάφερε να προηγηθεί με 19-4 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, παρά την αρχική πίεση της Εστίας Φιλίας, οι παίκτριές μας μπόρεσαν να διατηρήσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, πηγαίνοντας μπροστά στα αποδυτήρια με 30-20.
Στο δεύτερο μέρος, δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, με το σκορ στο 30′ να είναι 40-29, ενώ στην τελευταία περίοδο, η ομάδα μας, όχι μόνο δεν απειλήθηκε, αλλά κατάφερε να δώσει και διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση, αφού κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 50-34.

Επόμενος αγώνας για το γυναικείο τμήμα μας, στις 23/09 στις 20.00, με αντίπαλο τον Κωστέα-Γείτονα.