Β’ Εθνική: Παγκράτι – Τρίτων 81-77

Ένα από τα σημαντικότερα πράγματα για μια επιτυχημένη πορεία, είναι το να εκμεταλλευτείς την εδρα σου, κάτι που η ομάδα μας έχει πετύχει φέτος και με το παραπάνω, διατηρώντας το αήττητο στο απόρθητο Μετς, αφου επικράτησε του Τρίτωνα με 81-77.

Η ομαδά μας παρότι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, χαλάρωσε στη συνεχεια, με αποτέλεσμα στο 2ο και 3ο δεκάλεπτο να βρισκεται πίσω στο σκορ. Πάρα ταύτα στη σημαντική τελευταία περίοδο, με πάθος και μεγάλα σουτ, ανέκτησε τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 81-77, ενώ φλέρταρε και με το να καλύψει το -5, με το οποίο είχε ηττηθεί στο κλειστό του Στρέφη. Σε κάθε περίπτωση, η μεγάλη αυτή νίκη, όχι  μόνο μας φέρνει ένα βήμα πιό κοντά στον αρχικό στόχο, ο οποίος είναι η παραμονή στην κατηγορία, αλλά μας επιτρέπει να συνεχίζουμε να κοιτάζουμε και… προς τα πάνω.

Επόμενος αγώνας της ομάδας μας, με το Μανδραϊκό, εκτός έδρας .

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΤΡΙΤΩΝΑΣ 81-77

Δεκάλεπτα : 30-23, 48-47, 61-65, 81-77

Διαιτητές :Κωνσταντινόπουλος-Μπούκας

Παγκράτι (Λιόγας) : Τζιβελέκας 18, Μαγιντόμπε 3 (1), Κούτρας 5 (1), Κατωπόδης 7 (2), Λυτόπουλος 6 (1), Φωτίου, Δερμιτζάκης 16 (2), Δόξας, Ροδοστόγλου 19 (3), Μπένος 7, Αρμάος.

Τρίτωνας (Μιχελάκος) : Κούτουλας 6 (1), Ψαρόπουλος 15 (1), Καλατζής 6 (2), Ντιμπ 19 (1), Νικολακόπουλος 6 (2), Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 17, Κουκουνιάς 5, Τσούτσος 3 (1).