Β’ Εθνική (Νότος): ΑΟ Παγκρατίου – Οίαξ Ναυπλίου 107-102

Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας, η οποία επικράτησε με 107-102 του Οίακα Ναυπλίου στην παράταση και με αυτόν τον τρόπο έφτασε το 10-0 στο Μετς και ξαναμπήκε γερά στο κόλπο της ανόδου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο και τον Οίακα να καταφέρνει να προηγηθεί με 18-24 στο 8′ για να τρέξει η ομάδα μας ένα επιμέρους 12-2 και να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με 30-26. Παρόμοι τέμπο είχε και η δεύτερη περίοδος, με τους παίκτες μας να βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι των αντιπάλων, αλλά η αμυντική δυσλειτουργία να μην τους αφήνει να προηγηθούν περισσότερο από το 51-49 του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος, όπως ήταν αναμενόμενο οι άμυνες έσφιξαν λίγο παραπάνω, με την ομάδα του Ναυπλίου να παίρνει προβάδισμα στο 30΄ με 67-68. Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με την ομάδα μας να παίρνει προβάδισμα 87-81 στο τελευταίο λεπτό, αλλά να δείχνει ολιγωρία στην άμυνα, με τον Οίακα να ισοφαρίζει σε 94-94 με 3 βολές του Πελεκάνου και να οδηγεί το ματς στην παράταση. Εκεί η ομάδα μας ήταν πιό συγκεντρωμένη και κατάφερε με υπομονή και άριστο ποσοστό από τη γραμμή της φιλανθρωπίας να φτάσει στη νίκη με 107-102, παίρνοντας έτσι και τη διαφορά από τον αντίπαλο, αφού είχε ηττηθεί στο κλειστό του Ναυπλίου με 1 πόντο.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 107-102 (94-94 κ.αγ)
Δεκάλεπτα: 30-26, 51-49, 67-68, 94-94 (κ.αγ), 107-102
Διαιτητές: Κατραχούρας-Νάστος
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 34 (2), Μαγιντόμπε 6 (2), Κούτρας 2, Κατωπόδης 3 (1), Λυτόπουλος 22, Φωτίου, Δερμιτζάκης 7 (1), Δόξας 2, Ροδοστόγλου 25 (1), Μπένος 6, Αρμάος.
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής, Κουμπούρας 26 (2), Πελεκάνος 31 (2), Παπαντωνίου 18 (2), Γεωργιάδης 4, Μανάκας, Μπουρτσουκλής 2, Σκορδάς 9, Αναγνωστόπουλος 12