A’ ΕΣΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Παγκράτι – Μελάς 54-62

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το γυναικείο μας τμήμα, καθώς ηττήθηκε με 54-62 από τον Μελάς ο Άγιος Ελευθέριος στο Μετς, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του φετινού πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δίνουν περισσότερη έμφαση στο αμυντικό κομμάτι και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 9-11. Στη δεύτερη περίοδο, η επίθεση ανέβηκε ταχύτητες, με το Μελά να βρίσκει πιό εύκολα πάντως το δρόμο προς το καλάθι και να παίρνει μιά διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (22-33). Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας δεν κατάφερε να πλησιάσει ιδιαιτέρως, με τις παίκτριες της αντιπάλου, να έχουν απαντήσεις και να κρατούν τη διαφορά σε παρόμοια επίπεδα, με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 34-44. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το επιθετικό ξέσπασμα της ομάδας μας, συνοδεύτηκε από ολιγωρία στην άμυνα, με αποτέλεσμα ο Μελάς, να φεύγει νικητής από το κλειστό του Μετς, με τελικό σκορ 54-62.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΜΕΛΑΣ 54-62
Δεκάλεπτα: 9-11, 22-33, 34-44, 54-62
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Δέδε): Βροχίδου Β. 21(2), Τροιζή 1, Βροχίδου Στ. 1, Τσουκαλά 18, Δορδοκίδη, Σολωμού 6, Γιαννοπούλου 7(1), Βελέντζα, Ζώτο, Χασαπίδου, Οικονόμου, Καραβασίλη