Α’ ΕΣΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Εστία Φιλίας – Παγκράτι 53-66

Έσπασε το ρόδι το γυναικείο τμήμα καλαθοσφαίρισης, το οποίο μετά από 3 ήττες στο φετινό πρωτάθλημα, κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας, με 53-66 της Εστίας Φιλίας.

Οι παίκτριές μας μπήκαν αποφασισμένες από το ξεκίνημα, στο παρκε και προηγήθηκαν με το εύθραυστο 12-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας έβγαλε ακόμα περισσότερη ενέργεια τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τη βρει προηγούμενη με 27-34. Η διαφορά για τις παίκτριες της coach Δέδε, άνοιξε στην τρίτη περίοδο, με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 39-56. Οι βάσεις για τη νίκη είχαν ήδη μπει και στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της και να φύγει νικήτρια από το κλειστό του Ρουφ, με τελικό σκορ 53-66. Πρώτη σκόρερ για το Παγκράτι η Λιάγκα με 16, ενώ ακολούθησαν οι Τροιζή και Γιαννοπούλου με 13.

ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 53-66
Δεκάλεπτα: 12-14, 27-34, 39-56, 53-66
Διαιτητές: ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ, ΑΜΠΕΛΙΔΗΣ
ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ (ΓΑΝΩΤΗ-ΑΡΓΕΝΤΟΥ): ΓΑΛΙΑΤΣΑΤΟΥ 11 (3), ΣΤΕΦΑΤΟΥ 11 (1), ΓΑΛΙΑΤΣΑΤΟΥ 12, ΠΕΤΡΟΥ, ΧΙΩΤΗ, ΖΑΧΑΡΑΚΗ Ε., ΖΑΧΑΡΑΚΗ Μ. 4, ΜΑΥΡΑΚΗ 7, ΚΡΕΟΥΖΗ, ΣΕΡΕΤΗ, ΚΑΒΑΚΙΔΟΥ 8, ΠΛΙΑΤΣΙΚΑ
ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ (ΔΕΔΕ): ΔΟΡΔΟΚΙΔΗ 6, ΤΡΟΙΖΗ 13 (1), ΒΡΟΧΙΔΟΥ Π. 9, ΒΡΟΧΙΔΟΥ Σ., ΛΙΑΓΚΑ 16, ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ 13 (3), ΒΕΛΕΤΖΑ, ΣΟΛΩΜΟΥ 4, ΦΑΚΙΡΗ, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ, ΖΩΤΟ, ΚΑΡΑΒΑΣΙΛΗ 5