Μπάσκετ Γυναικών

Α’ ΕΣΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Παγκράτι – Εστία Φιλίας 72-44

Τεράστια νίκη για το γυναικείο μας τμήμα καλαθοσφαίρισης, το οποίο έφτασε στην 3η νίκη στο πρωτάθλημα και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Η ομάδα μας έκανε το καλύτερο φετινό της παιχνίδι και κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να προηγηθεί με διψήφια διαφορά (21-11). Στη δεύτερη περίοδο, η Εστία Φιλίας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με το ημίχρονο να λήγει 34-28. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας ήταν καταιγιστική και με ένα 19-7 στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να βάλει τις βάσεις για την επικράτηση, με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 53-35. Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτριές μας κατάφεραν, όχι μόνο να διατηρήσουν το προβάδισμα, αλλά να ανεβάσουν ακόμα παραπάνω τη διαφορά, για να φτάσουν εν τέλει σε μια εύκολη νίκη, με σκορ 72-44.
Ξεχώρισαν Τροιζή με 13 πόντους, Τσουκαλά με 12 πόντους και Βροχίδου Π. με 11 πόντους.

ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ 72-44
Δεκάλεπτα: 21-11, 34-28, 53-35, 72-44
Διαιτητές: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΣΟΛΗ
ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ (ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ): ΔΟΡΔΟΚΙΔΗ 9 (3), ΤΡΟΙΖΗ 13 (3), ΒΡΟΧΙΔΟΥ Π. 11 (3), ΖΩΤΟ, ΒΡΟΧΙΔΟΥ ΣΤ., ΦΑΚΙΡΗ 8, ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ 7, ΒΕΛΕΝΤΖΑ 6, ΛΙΑΓΚΑ 4, ΧΟΝΤΑ, ΚΑΡΑΒΑΣΙΛΗ 2, ΤΣΟΥΚΑΛΑ 12.
ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ (ΑΡΓΕΝΤΟΥ): ΓΑΛΙΑΤΣΑΤΟΥ 3, ΓΑΝΩΤΗ, ΠΕΤΡΟΥ 14 (2), ΧΙΩΤΗ 9 (3), ΠΛΙΑΤΣΙΚΑ, ΓΑΛΙΑΤΣΑΤΟΥ Α. 17, ΣΕΡΕΤΗ, ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 1, ΜΑΥΡΑΚΗ, ΜΕΜΑΙΝΤΙΝΙ.