Α’ ΕΣΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ιωνικός ΑΣ – Παγκράτι 42-39

Μεγάλη προσπάθεια έκανε το γυναικείο μας τμήμα στη Νέα Φιλαδέλφεια, όμως ηττήθηκε τελικά με 42-39 και πλέον με 3 αγωνιστικές να απομένουν, η ομάδα μας πρέπει να ψάξει όσες περισσότερες νίκες μπορεί, για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Οι παίκτριές μας με όπλο την άμυνά τους, κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό στο πρώτο μέρος, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-15, ενώ το ημίχρονο βρήκε την ομάδα μας μπροστά με 16-22. Στο δεύτερος μέρος, ο Ιωνικός αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στον πόντο στο 30΄ για το 30-29. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα μας κρατούσε το προβάδισμά της μέχρι και το 37ο λεπτό, όμως σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας, βρήκε περισσότερες επιθετικές λύσεις και πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 42-39.
Η ομάδα μας παρέμεινε στις 4 νίκες, με 3 αγωνιστικές να μένουν στο πρωτάθλημα και το έργο της πλέον είναι δύσκολο. Θετικό είναι το γεγονός ότι 2/3 επανομείναντες αγώνες είναι απέναντι στην Κηφισιά και τον Άγιο Θωμά, τις δύο ομάδες που βρίσκονται δηλαδή, 1 νίκη μακριά από εμάς.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 42-39
Δεκάλεπτα: 12-15, 16-22, 30-29, 43-39
Διαιτητές: Μακρής, Γεωργακίου
ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ (Σκαλωμένος): Καραχάλιου 9, Μανιάτη, Καραγιάννη 6, Ψωμά 9, Καλλίρη, Λέρη, Μυριούνη 4, Τζιώλου, Τσιακμά, Καμαράδου 13 (3), Παππά 1, Ζώτου
ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ (Αντωνόπουλος): Δορδοκίδη 10 (1), Τροιζη, Βροχίδου Π. 7, Κυρίτση, Βροχίδου Σ. 2, Φακίρη 1, Χόντα , Μούρα, Βελέντζα 2, Λιάγκα 2, Καραβασίλη 5, Τσουκαλα 10.