Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Τρίτων 97-93

Σημαντική νίκη για την ομάδα μας, που κέρδισε με 97-93 τον Τρίτωνα στο Μετς, σκαρφάλωσε εκ νέου πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά δεν κατάφερε να καλύψει το -5 του πρώτου γύρου, κάτι που ίσως αποδειχθεί κομβικής σημασίας για τη συνέχεια.

Εκρηκτικό ξεκίνημα επιθετικά και από τις δύο ομάδες, με τους παίκτες μας μετά το 13-13 στο 5′ να περνάνε μπροστά με 23-17, για να τρέξει ο Τρίτωνας ένα 0-7 και να προσπεράσει με 23-24, ενώ το δεκάλεπτο τελικά έκλεισε με το διαστημικό 31-31. Ίδιο μοτίβο και στη δεύτερη περίοδο, με την άμυνα να μοιάζει άγνωστη λέξη εκατέρωθεν και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι μέχρι και το 19′, όπως οι παίκτες μας κατάφεραν να προηγηθούν με 58-54, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος και μετά το 68-64 στο 26′, η ομάδα μας έτρεξε επιμέρους σκορ 15-4 και βρέθηκε να προηγηθεί με 83-68 στο 28′, για να κλείσει η περίοδος με 86-72. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες μας έδειχναν να μπορούν να διατηρήσουν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, κάτι που έκαναν μέχρι το 39′ (97-88), ώσπου η ομάδα των Σεπολίων έκανε την αντεπίθεσή της και με ένα 0-5 στα τελευταία δευτερόλεπτα κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 4, για το 97-93, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού ο Τζιβελέκας αστόχησε στην τελευταία επίθεση της ομάδας μας.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΤΡΙΤΩΝΑΣ 97-93
Διαιτητές: Κάρδαρης-Ραχιώτης-Αργυρούδης
Δεκάλεπτα: 31-31, 58-54, 86-72, 97-93
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 18 (2/8 τριπ. 7 ασίστ), Ξύδης 16 (3/6 τριπ.), Μίχαλος 1, Ντιαλό 2, Καραμαλέγκος 6 (2/6 τριπ.), Δερμιτζάκης 12 (3/5 διπ/, 2/ 7 τριπ., 6 ριμπ.), Ντράσκοβιτς 18 (6/8 διπ., 2/3 τριπ., 8 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κοψ.), Δελίδης 9 (3/4 τριπ.), Μουστόπουλος 7 (2/3 διπ., 1/1 τριπ.), Μιχαλούτσος 8 (3/4 διπ, 6 ριμπ.).
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Γάργαλης 9 (3/3 διπ., 1/1 τριπ.), Καλαντζής 14 (2/3 τριπ., 7 ασίστ, 3 κλεψ.), Κόκκαλης 18 (7/11 βολές, 4/6 διπ., 1/5 τριπ., 6 ριμπ., 8 ασίστ, 2 κλεψ.), Παπαρέγκας 19 (5/6 βολές, 4/5 τριπ.), Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 16 (2/6 βολές, 7/11 διπ.), Σπυριδάκης 7 (5/7 βολές), Κουκουνιάς 10 (4/6 διπ., 8 ριμπ.).