Μπάσκετ Γυναικών

Α’ ΕΣΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΑΕΝΚ – Παγκράτι 54-52

Ήττα στις λεπτομέρειες με 54-52 για το τμήμα Γυναικών του συλλόγου μας απέναντι στην ΑΕΝ Κηφισιάς, εκτός έδρας.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 12-11.
Στη δεύτερη περίοδο, η Κηφισιά κατάφερε να κρατήσει τις παίκτριές μας χαμηλά στο σκορ και να πάρει μια διαφορά στην ανάπαυλα, με 27-19.
Η ομάδα μας μπήκε με σκοπό να ανατρέψει την κατάσταση στο δεύτερο μέρος και μπόρεσε να μειώσει στο 30ο λεπτό σε 38-34, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.
Οι αθλήτριές μας πάλεψαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, αλλά η ΑΕΝΚ στο τέλος κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, με σκορ 54-52.

Με αυτή την ήττα, δυστυχώς σβήνουν οι ελπίδες της ομάδας μας για πρόκριση στη Β’ φάση του πρωταθλήματος και την ευκαιρία για προβιβασμό στην Α2 κατηγορία.
Αντ’ αυτού, η ομάδα μας θα παλέψει για τη σωτηρία στη φάση Υποβιβασμού, που θα πραγματοποιηθεί μετά τη λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, με 2 αγωνιστικές να απομένουν.

ΑΕΝΚ – Παγκράτι 54-52
Δεκάλεπτα: 12-11, 27-19, 38-34, 54-52