Μπάσκετ Γυναικών

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΣΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Παγκράτι – Προμηθέας Χαλανδρίου 40-39

Μεγάλη νίκη πέτυχε το τμήμα Γυναικών απέναντι στον Προμηθέα Χαλανδρίου με 40-39 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑ, στην οποία θα αντιμετωπίσει το Σπόρτιγκ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη του τη διάρκεια, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο.
Οι παίκτριές μας κατάφεραν να προηγηθούν με 10-6 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες με διαφορά ενός πόντου (20-19).
Στο δεύτερο μέρος, το σκηνικό δεν άλλαξε, με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να πάρει κάποια διαφορά ασφαλείας και το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 28-30.
Στην τελευταία περίοδο το προβάδισμα συνέχισε να αλλάζει συνεχώς χέρια, με την ομάδα μας να βρίσκεται στα τελευταία δευτερόλεπτα πίσω στο σκορ με 38-39, για να πετύχει στο 1″ καλάθι η Γαλιατσάτου και να χαρίσει στην ομάδα μας τη νίκη και την πρόκριση.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 40-39
Δεκάλεπτα: 10-6, 20-19, 28-30, 40-39
ΠΑΓΚΡΑΤΙ( Τσουμάνη-Σταμούλης): Γαλιατσάτου 11(1), Γεωργουσοπούλου, Βροχίδου Π., Μαρουδα, Βροχίδου Στ., Λεμπέση, Μπακα 5(1), Ανωγειανάκη 11, Χαρίση 2, Βλάχου, Μακρυνίκα 11, Καραβασίλη