Α’ ΕΣΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Παγκράτι – ΕΦΑΟΖ 43-46

Πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα στο φετινό πρωτάθλημα μετά από 9 συνεχόμενες νίκες, με την ομάδα μας να μην μπορεί να υπερκεράσει το εμπόδιο του ΕΦΑΟΖ, γνωρίζοντας την ήττα με 43-46.

Η ομάδα μας προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-14, αλλά υστέρησε πολύ στο επιθετικό κομμάτι στη δεύτερη περίοδο, πετυχαίνοντας μόλις 7 πόντους και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια πίσω με 23-28.
Οι δύο ομάδες συνέχισαν και στο δεύτερο μέρος να δίνουν περισσότερη προσοχή στο αμυντικό κομμάτι, με τις παίκτριές μας να καταφέρνουν να μειώσουν απλά κατά ένα πόντο τη διαφορά στο 30′ (33-37).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρότι η ομάδα μας προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, ο ΕΦΑΟΖ βρήκε τις απαντήσεις και την ψυχραιμία που χρειαζόταν για να διατηρήσει το υπέρ του προβάδισμα και να αποδράσει από το κλειστό του Μετς, με τελικό σκορ 43-46.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΕΦΑΟΖ 43-46
Διαιτητές: Μπούκας, Κούλης
Δεκάλεπτα: 16-14, 23-28, 33-37, 43-46
Παγκράτι ( Τσουμάνη, Σταμούλης): Γαλιατσάτου 7 (1), Βροχίδου 4 (1), Μαρούδα, Μπάκα, Ανωγειανάκη 10, Χαρίση 10, Μακρυνίκα 8, Καραβασίλη 4
ΕΦΑΟΖ (Αντωνόπουλος, Κωνσταντόπουλος): Ιωάννου 6, Χόνι 2, Νιτσόγλου 10 (2), Ψαρρού, Καλαϊτζιδάκη 14 (4), Κοματσιούλη 2, Παπαγεωργίου 6, Τριανταφύλλη, Βελέντζα 6 (2)