Μπάσκετ Γυναικών

Α’ ΕΣΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Δόξα Βύρωνα – Παγκράτι 29-66

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2023 το τμήμα Γυναικών, το οποίο επικράτησε με 29-66 της Δόξας στο Βύρωνα.

Η ομάδα μας ουσιαστικά καθάρισε το ματς από το ξεκίνημα, αφού με τρομερή διάθεση σε άμυνα και επίθεση, κατάφερε να προηγηθεί με 5-24 στο πρώτο δεκάλεπτο και 12-39 στο ημίχρονο.
Η τρομερή αμυντική προσήλωση συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τις παίκτριές μας να δέχονται μόλις 4 πόντους μέχρι το 30′ και να ξεφεύγουν ακόμα περισσότερο (16-62).
Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ομάδα μας να κατακτά ακόμα μια νίκη με 29-66 και να πηγαίνει στο ντέρμπι κορυφής με το Σπόρτιγκ την επόμενη βδομάδα, όντας στην κορυφή του ομίλου.

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 29-66
Διαιτητές: Σέλληνας, Ρώτας
Δεκάλεπτα: 5-24, 12-39, 16-62, 29-66
Δόξα Βύρωνος(Δημουλά, Τάτα): Δομνίδου 7, Ισουφαι, Διαγούπη- Τσαπαλιάρη 8 (2), Μπακαλάκη, Μπέκα 2, Μυστικού 11 (2), Βενετσάτου 1
Παγκράτι(Τσουμάνη, Σταμούλης): Γαλιατσάτου 6 (2), Βροχίδου Π. 6 (2), Μαρούδα8, Μπάκα 6, Λεμπέση 4, Ανωγειανάκη 5 (1), Χαρίση 12 (2), Μακρυνίκα 6, Βλάχου 2, Καραβασίλη 11