ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΣΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Κουκάκι – Παγκράτι 61-62

Στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΣΚΑ βρίσκεται η ομάδα μας, μετά τη μεγάλη επικράτησή της με 61-62 απέναντι στο Κουκάκι!

Η ομάδα μας μπήκε αγχωμένη στο παρκέ και βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά με 8-2, αλλά κατάφερε να μειώσει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 14-12.
Στη δεύτερη περίοδο οι δύο σύλλογοι πήγαιναν χέρι-χέρι, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς πλευρά αλλά τη μπίλια στο ημίχρονο να «κάθεται» στα κοκκινόμαυρα, με την ομάδα μας να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 27-28.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι παίκτριές μας κατάφεραν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά (33-43), όμως το Κουκάκι έτρεξε επιμέρους 14-6, για να φτάσει στο 30ο λεπτό σε απόσταση αναπνοής και το σκορ στο 47-49.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους, με την ομάδα μας να προηγείται με 52-57, αλλά τις αντιπάλους μας να βρίσκουν τις απαντήσεις για να ισοφαρίσουν σε 57-57, δύο λεπτά πριν τη λήξη.
Σε εκείνο το σημείο η Γαλιατσάτου πέτυχε αρχικά ένα καθοριστικό τρίποντο, ενώ στη συνέχεια ευστόχησε σε 1/2 βολές για να κάνει το 57-61, όμως οι αντίπαλες παίκτριες βρήκαν για ακόμα μια φορά τον τρόπο να ισοφαρίσουν σε 61-61 στα 14”. Μετά από το τάιμ-άουτ της κόουτς Τσουμάνη, η Ανωγειανάκη βρήκε ελεύθερο διάδρομο προς το καλάθι, κέρδισε το φάουλ και με 1/2 βολές έφερε εκ νέου το Παγκράτι μπροστά στο σκορ. Στην τελευταία φάση του αγώνα, η ομάδα μας έβγαλε μεγάλη άμυνα και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 61-62 και ταυτόχρονα την πρόκριση στο μεγάλο τελικό που θα διεξαχθεί αύριο (26/02, 19.00) στο κλειστό της Ζωφριάς, με αντίπαλο τον Κρόνο Γέρακα.

ΠΑΟ ΚΟΥΚΑΚΙ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 61-62
Διαιτητές: Αργυρούδης, Οικονόμου
Δεκάλεπτα: 14-12, 27-28, 47-49, 61-62
Κουκάκι(Νίκου): Καλοπήτα 3, Ελευθερίου 10 (1), Καργιωτη , Δαούση 17, Παπασταματίου 22, Ψύλλου 4, Ζαβαντη 2, Ανδρινοπουλου 2, Αντωνοπούλου 1, Δανιήλ
Παγκράτι(Τσουμάνη, Σταμούλης): Γαλιατσάτου 18 (5), Βροχίδου Λ. 10 (2), Μαρούδα, Βροχίδου Σ. , Ανωγειανάκη 14, Χαρίση 8 (1), Μακρυνίκα 8, Καραβασίλη 4, Βλάχου